ENG
A A A
 styczeń 2019 
Fot. materiały artystów.

Kraków: „Getto krakowskie” – premiera spektaklu Agnieszki Jachym

5 marca 2018

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz zapraszają w dniach 10-11 marca 2018 o godz. 19.00 do Teatru Nowego Proxima (ul. Krakowska 41) na premierę spektaklu Getto krakowskie w choreografii Agnieszki Jachym. Przedstawienie ukazuje życie mieszkańców Krakowa przed wybuchem II wojny światowej i to tuż po – tak odmienne, trudne do wyobrażenia. Opowiada on o przeżyciach ofiar Holokaustu, scenach z getta krakowskiego i obozów koncentracyjnych. Wszechobecny głód, chłód oraz strach przed utratą własnego życia, bliskich czy własnej godności determinują zachowania ludzi w tamtych czasach.

 

Tutaj jednak niczego nie można chcieć albo nie chcieć. Umiera się, kiedy chce się żyć, a żyje się, kiedy pragnienie życia mija.

Spektakl zainspirowany wspomnieniami Stelli Mueller-Madej Dziewczynka z listy Schindlera. Oczami dziecka powstał z myślą o 75. rocznicy likwidacji getta krakowskiego, która ma miejsce w marcu 2018 roku. Wykonawcami spektaklu są tancerze różnych narodowości, aby podkreślić jeden z celów projektu, jakim jest szerzenie tolerancji wśród społeczeństwa dla odmiennych nacji czy kultury. Proces twórczy do spektaklu odbywa się w Berlinie, by na ostatnią część projektu przyjechać do Polski, gdzie tancerze oprócz prób na scenie w Teatrze Nowym Proxima, mają możliwość zwiedzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Muzeum Fabryki Emalia Oskara Schindlera w Krakowie.

 

Reżyseria: Agnieszka Jachym

Występują: Matina Caiafa (Grecja), Kenan Dinkelmann (Niemcy), Annabel Koele (Holandia), Iacopo Loliva (Włochy), Karol Miękina (Polska), Changik Oh (Korea Południowa), Natalia Palshina (Rosja), Lorenzo Ponteprimo (Włochy)

Muzyka: kolaż, m.in. E lucevan le stelle z opery Tosca Giacomo Pucciniego; Baer Hildur Guonadottir

Czas trwania: ok.50 minut, bez przerwy

Po drugim spektaklu przewidziana jest rozmowa wykonawców z widownią.  

 

Projekt powstał we współpracy z fundacją Jewrnalism, dofinansowany z budżetu Miasta Krakowa.

 

          Theaterhaus Berlin Mitte Getto krakowskie (miniaturka)          Kraków logo Getto krakowskie (miniaturka)  LBtherm Getto krakowskie (miniaturka) 

    Jewrnalism Getto krakowskie (miniaturka)  BJB Getto krakowskie (miniaturka)

 

 

 

                              

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia