ENG
A A A
 czerwiec 2019 
Paweł Sakowicz z „Jumpcore” w Galerii Zachęta

Paweł Sakowicz z „Jumpcore” w Galerii Zachęta

9 sierpnia 2018

W ramach programu „Zachęta na lato / Plac Małachowskiego 3” w czwartek 16 sierpnia w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie odbędzie się pokaz performansu Jumpcore Pawła Sakowicza. Jest to wielogodzinna praktyka skakania, dla której inspiracją była postać amerykańskiego tancerza, aktora i choreografa Freda Herko. Praca miała swój początek w Zachęcie na wystawie Lepsza ja, wstępem do jej powstania były warsztaty prowadzone przez artystę z publicznością galerii oraz research na temat figury skoku w historii tańca.  Ostatecznie powstał wyjątkowo fizyczny i wyczerpujący akt, 40-minutowa intensywna transformacja skoku, który sięga raz do technik rave’owych, a kiedy indziej spektakularnych skoków baletowych. Jak określił to autor: „Skok jest traktowany jako pogański rytuał, futbolowy dribling, barokowy eksces albo symboliczne wniebowstąpienie.”

 

Wstęp wolny.

 

O spektaklu pisały dwie nasze autorki:

Hanna Raszewska w tekście Pytania o cielesność na scenie i na widowni – I relacja z IX Maat Festival „Ciało narodowe”

Adela Prochyra w tekście Rozstanie z miłością

 

Paweł Sakowicz – choreograf i tancerz, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz choreografii i performansu w London Contemporary Dance School. Pracuje z choreografami i artystami wizualnymi oraz jako choreograf przy spektaklach teatralnych. Podczas wystawy Lepsza ja powstał projekt Jumpcore będący wielogodzinną praktyką skakania. Przez trzy dni sale Zachęty były miejscem tworzenia choreografii opartej na różnych skokach – od baletowych po rave’owe.

 

Program „Zachęta na lato / Plac Małachowskiego 3” został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy:

 Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

 

Praca Pawła Sakowicza Jumpcore trafi wkrótce do kolekcji Zachęty w ramach programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”:

 

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia