ENG
A A A
 sierpień 2019 
Fot. Aleksandra Osowicz.

Kraków: Premiera Renaty Piotrowskiej-Auffret w ramach projektu „Labirynt zwany Wyspiański”

5 listopada 2018

W dniach 10-11 listopada 2018 Renata Piotrowska-Auffret zaprasza na pokaz spektaklu Wiem, uwielbiasz zwiędłe kwiaty, który zrealizowany zostanie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie (ul. Rajska 12) w ramach projektu Labirynt zwany Wyspiański. Projekt stworzy niepowtarzalną okazja zagubienia się lub odnalezienia w labiryncie  teatralnym w przestrzeni Sceny MOS, Będzie to kilkugodzinny escape room, w którym zetkniemy się z wyobraźnią Wyspiańskiego, odczytanego głównie przez kobiety.

Wiem, uwielbiasz zwiędłe kwiaty to intymne spotkanie z Wyspiańskimi. Jest to praca z pogranicza performansu i choreografii eksperymentalnej, zestawiająca ciało Stanisława z ciałem Teosi, uwspółcześniona opowieść żony o mężu, podczas której tekst przeplata się z ruchem, a proces rozkładu i umierania ciała Wyspiańskiego z procesem więdnięcia kwiatu.

 

Choroba Wyspiańskiego była tabu przez wiele lat. Tak jak jego relacja z żoną. Choroba towarzyszyła nieustannie ich związkowi. Była to relacja dwojga ludzi, oscylująca między życiem a śmiercią, między żywiołowym działaniem a uważnym patrzeniem. Jak Teosia zapisałaby wspomnienia o Wyspiańskim? Jak mówiłaby o jego ciele? Co uniwersalnego, dotyczącego nas współcześnie mogłoby być treścią zapisków? Fikcyjne wspomnienia Teosi o Stanisławie, jego ciele i chorobie są w spektaklu linią przewodnią. Teksty ściśle odwołują się do fragmentarycznej wiedzy, jaką dziś można posiadać o Wyspiańskich na podstawie świadectw rodziny, kolegów i lekarzy.

 

Pokazy zaplanowano w sobotę o godz. 18.30 i 21.00 oraz w niedzielę o godz. 17.30 i 19.00.

 

Koncepcja, teksty, reżyseria, choreografia: Renata Piotrowska-Auffret

Wykonanie i współpraca: Aleksandra Osowicz

Muzyka: ludowa, Marcin Janus

Kostium i scenografia: Katarzyna Fabińska

Konsultacje merytoryczne: Monika Śliwińska

Wsparcie merytoryczne i trening (polskie tańce tradycyjne): Piotr i Bogumiła Zgorzelscy

Produkcja: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

 

O innych spektaklach realizowanych w ramach projektu:

Magdalena Miklasz, Małgorzata Warsicka z dramaturżką Sandrą Szwarc, Ewa Rucińska, Joanna Zdrada, Renata Piotrowska-Auffret i Radosław Stępień. Splot tematów i energii: muzycznością Legendy Wyspiańskiego zajmie się Małgorzata Warsicka z Sandrą Szwarc (foyer w budynku głównym Teatru), wrażliwość Wyspiańskiego na sprawy kobiece pokaże Joanna Zdrada w Wyzwalaniu kobiecości czyli Wyspiańskiego legenda o Wandzie i jej siostrach, o tym, kim jest współczesny Konrad z Wyzwolenia postara się opowiedzieć Ewa Rucińska, a jedyny w gronie pań reżyser, Radosław Stępień, poszuka dylematów dzisiejszego młodego Hamleta. 

 

Więcej

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia