ENG
A A A
 sierpień 2019 
Fot. Szymon Ferfecki.

Łódź: Latająca Akademia Języków Tańca – Taniec a Neuronauka

6 grudnia 2018

Już po raz piąty uczestnicy LAJT – Latającej Akademii Języków Tańca spotkają się, by porozmawiać o tańcu w jego jak najróżniejszych odsłonach. Tym razem spróbują zadać pytanie o korzyści, jakie przynosi spojrzenie na taniec z perspektywy neuronauki. Co badania nad mózgiem wnoszą do badań nad tańcem i vice versa? Jakie są relacje między „sztuką tańca” a „nauką o tańcu”? Czy mówienie o tańcu jako aktywizacji neuronów lustrzanych powinno nas martwić jako redukcjonistyczne? Do jakiego stopnia neuronauka objaśnia to, co się dzieje podczas tańca? W czym dokładnie może być użyteczna, co demaskuje? Te, ale i wiele innych pytań organizatorzy zadadzą gościowi, Tomaszowi Ciesielskiemu, autorowi książki Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej (Łódź 2014), który jest równocześnie tancerzem i choreografem, związanym z Teatrem CHOREA oraz duńską kompanią Granhøj Dans. Jest także twórcą autorskich performanców, m.in. Sens-akcja. Podczas  spotkania organizatorom będzie zależało zarówno na objaśnieniu często bardzo specjalistycznego dyskursu neuronauki o tańcu, jak i na próbie ustalenia, co z nim praktycznie można zrobić, jak użyć go w tanecznej „kuchni”. Po raz kolejny pojawią się zatem problemy relacji między językiem a działaniem, między pojęciami a praktyką, między myślą i doświadczeniem.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

 

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 8 grudnia o godzinie 18:00, w sali konferencyjnej Akademii Muzycznej w Łodzi, która znajduje się w Regionalnym Ośrodku Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej, al. 1 Maja 4 (na miejscu będą oznaczenia kierujące do odpowiedniej sali). Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

 

Książka Tomasza Ciesielskiego Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistyczne została wydana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2014.

 

LAJT to zawiązana pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych inicjatywa grupki badaczy zainteresowanych tańcem w jego najróżniejszych odmianach. Pomysł na Akademię zrodził się z rozmów na temat trudności w opisie aktywności tanecznych przy pomocy słów. W ramach otwartych seminariów odbędą się dyskusje z praktykami na temat różnych języków tanecznych: tańca towarzyskiego, krytycznego, tanga i butoh, ale też mazura czy polki; zadając sobie wzajemnie pytania o podobieństwa i różnice między nimi, oraz możliwość ich powszechnego użycia. Organizatorzy Akademii mają nadzieję, że LAJT choć trochę przyczyni się do integracji szeroko pojętego środowiska tanecznego i pomoże praktykom lepiej się nawzajem zrozumieć. Spotkania LAJT będą odbywały się w różnych miastach Polski.

 

LAJT tworzą: Agata Chałupnik (UW), Stanisław Godlewski (UAM), Zuzanna Kann (UW), Wojciech Klimczyk (UJ), Hana Umeda (UW), Karolina Wycisk (UJ).

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia