ENG
A A A
 luty 2020 
Teatr Wielki – Opera Narodowa: „Gerard Wilk. Tancerz” – premiera książki Zofii Rudnickiej

Teatr Wielki – Opera Narodowa: „Gerard Wilk. Tancerz” – premiera książki Zofii Rudnickiej

18 września 2019

W poniedziałek, 23 września o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się premiera książki Zofii Rudnickiej o Gerardzie Wilku, wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Rozmowę z autorką poprowadzi Maciej Ulewicz. Fragmenty książki przeczyta Maria Pakulnis.

 

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy 5 egzemplarzy książki. Osoby zainteresowane otrzymaniem kopii prosimy o podanie tytułu najsłynniejszej piosenki Piotra Szczepanika, w teledysku do której Gerard Wilk wystąpił razem z Krystyną Mazurówną. Odpowiedzi proszę przesyłać na adres: adela.prochyra@taniecpolska.pl

 

 

Bohater publikacji był gwiazdą Teatru Wielkiego w Warszawie, ale tańczył też w rozrywkowych programach telewizyjnych. Pojawił się w filmach Andrzeja Wajdy i Stanisława Barei, bywał fotomodelem Barbary Hoff. Uwielbiany przez kobiety i mężczyzn. U szczytu kariery wyemigrował z Polski, by wejść na taneczny Olimp i znaleźć się w zespole Maurice’a Béjarta. Z Baletem XX wieku zwiedził cały świat. Przyjaciółka i partnerka sceniczna Wilka, Zofia Rudnicka, przypomina tancerza i otaczający go świat. Odwiedzamy modne miejsca Warszawy lat 60. XX wieku, poznajemy ważne osoby, a potem wyruszamy w podróż po Europie. Odwiedzamy gejowskie kluby w Brukseli i zwiedzamy Paryż. Autorka do wspomnień zaprasza rodzinę, znajomych, współpracowników. Rozmawia z kochankami Wilka, odwiedza jego ostatniego partnera, wyszukuje unikatowe zdjęcia.

 Gerard Wilk, jeden z najwybitniejszych polskich tancerzy, miał wszystko: urodę, talent, uznanie i popularność.

 

O AUTORCE

 

Zofia Rudnicka – tancerka, choreografka, wykładowczyni kompozycji tańca. Całą karierę baletową związana z Teatrem Wielkim w Warszawie. Współpracowała z telewizją i teatrem, stworzyła choreografię do kilkudziesięciu oper, operetek, musicali, sztuk teatralnych i filmów, w tym kultowej Akademii Pana Kleksa i Teatru Telewizji Pamiętnik pani Hanki (reż. Borys Lankosz). Bywała aktorką (w słynnym Kabarecie Olgi Lipińskiej) i prezentowała modę (u Barbary Hoff). Laureatka „Złotej Maski” za balet Rudolf Valentino z muzyką Krzesimira Dębskiego, Nagrody Choreograficznej im. Jana Kiepury 2010 za Taniec godzin w operze Gioconda Amilcare Ponchiellego, a także dorocznej nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2013).

 

 

 

Książka objęta jest patronatem medialnym magazynu „Vogue”.

Blurby do książki napisali Maria Szabłowska oraz Mateusz Damięcki.

 

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia