ENG
A A A
 styczeń 2019 

Lublin/Międzynarodowy Dzień Tańca 2018: „Książki o tańcu!” – promocja książek wydanych w 2017 roku

29 kwietnia 2018 | godz. 17:30 | Lublin: Sala Czarna Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12.

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca 2018 Lubelski Teatr Tańca zaprasza na prezentację książek o tańcu, które zostały wydane w 2017 roku. Pierwszą z nich jest: Polskie artystki awangardy tanecznej. Historie i rekonstrukcje pod redakcją Joanny Szymajdy. Wydawcami publikacji są Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Adama Mickiewicza. Drugą z nich jest: Taniec współczesny w Polsce w drugiej połowie XX wieku pod redakcją Anny Banach, Juliusza Grzybowskiego i Soni Nieśpiałowskiej-Owczarek, wydana przez Akademię Muzyczną w Łodzi we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Trzecią z nich będzie: Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca pod redakcją Anny Królicy, album wydany przez Centrum Sztuki Mościce we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2017.

Białystok/XV Festiwal „Kalejdoskop”: Ramona Nagabczyńska „More”

29 kwietnia 2018 | godz. 17:30 | Białystok: Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1.

W ramach  XV jubileuszowej edycji Festiwalu „Kalejdoskop” Podlaskie Stowarzyszenie Tańca zaprasza na pokaz spektaklu Ramony Nagabczyńskiej More w wykonaniu Magdaleny Jędry i Anny Steller.

 

O spektaklu:

W 1993 roku Genesis P’Orridge i jego partnerka Lady Jaye Breyer zaczynają proces stopniowej transformacji własnych ciał. Ma ona doprowadzić do sytuacji, w której obydwa ciała nie tylko będą wyglądały tak samo, ale staną się tym samym. Cut-upową metodą P’Orridge i Breyer generują razem nową pandrogyniczną istotę, którą nazywają Breyer-P’Orridge. Ich transformację można potraktować jako utopijną praktykę transhumanistyczną, ponieważ wedle jednego z twórców tego ruchu, Maxa More’a, istotą transhumanizmu jest tranzytowość, niestabilność kondycji ludzkiej. W spektaklu More twórczynie przyglądają się transhumanizmowi, który rozprawia się z mitem indywidualizmu i realizuje głęboko zakorzenione pragnienie powrotu do stanu splecionego z innym.

Wrocław: Opera Wrocławska – Sergiusz Prokofiew „Romeo i Julia” – reż. i chor. Jacek Tyski

29 kwietnia 2018 | godz. 18:00 | Opera Wrocławska | Wrocław

Historia tragicznej miłości jest jednym z najczęściej podejmowanych tematów w świecie opery i baletu. Balet Sergiusza Prokofiewa należy dziś do klasyki gatunku. Muzyka plasuje to dzieło na progu nowoczesności, dając możliwość przeróżnych opracowań.  Jego premiera miała miejsce na krótko przed wybuchem II wojny światowej, w grudniu 1938 roku. Polska publiczność po raz pierwszy baletową adaptację dramatu Williama Szekspira zobaczyła dopiero w maju 1954 roku, na scenie Opery Państwowej w Warszawie. Romeo i Julia to swoisty sprawdzian dojrzałości artystycznej choreografa. Po ośmiu latach od ostatniej premiery Romeo i Julia Prokofiewa powraca na deski Opery Wrocławskiej w choreografii znakomitego polskiego tancerza i choreografa Jacka Tyskiego, który w obecnym sezonie jest choreografem-rezydentem Opery Wrocławskiej.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia