Ludzie tańca

Zdjęcie: Jacek Gębura

Jacek Gębura - fot. Studium Tańca Współczesnego MTT

Wersja do druku

Udostępnij

Jacek Gębura – tancerz i choreograf, od 1990 roku związany z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Od 2008 roku pełni funkcję kierownika baletu Sceny Tańca Capitol.

                                                                                                                                                   

W ramach Sceny Tańca Capitol, tancerze zatrudnieni w Teatrze Muzycznym Capitol występują w produkcjach repertuarowych dużej sceny, realizują także własne spektakle tańca współczesnego. Powstały spektakle z Leszkiem Bzdylem, z którym Jacek Gębura zrealizował Imponderabilia (2008) i Sylwią Hefczyńską-Lewandowską, współautorką Chmurno/PoDoBno (2009), Opera Smocza (2010, reż. chor. J.Gębura), 12 (2011, reż. i chor. Jacek Gębura), Zaczarowane podwórko (2012 chor. reż. J.Gębura), Tempus Fantasy(2014, reż. i chor.  Jacek.Gębura), Bal – czyli wieczór zapoznawczy, gra zespół Variete (2015, reż. i chor Jacek Gębura – spektakl powstał w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu)

 

Wielokrotnie współpracował  z teatrami lalkowymi w Polsce i Chorwacji – m.in. choreografia do spektaklu pt.  I odsłoniłam noc dla Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu (prapremiera światowa odbyła się w teatrze La MaMa w Nowym Jorku w 2004 roku), Waiting for the rai ( w ramach europejskiego projektu  Meeting the Odyssey, 2014).

Tworzy choreografie  w spektaklach dla  Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu m.in. : Jak Oni słuchają (2009, …Rewolucyjna  (2010), Budorigum” (2016).

 

W krakowskim Starym Teatrze jako choreograf  współtworzył przedstawienie Piotra Cieplaka Król umiera (2008) według Eugène Ionesco. W spektaklu wzięli również udział tancerze wrocławskiego Capitolu.

 

Założyciel Szkoły Tańca Nowoczesnego Arkadia (1989-2006), tancerze szkoły wielokrotnie zdobywali tytuły mistrzów i wicemistrzów Polski w stylach disco, freestyle jazz dance oraz hip hop. W latach 2000-2006 tytuły Mistrza i Wicemistrza Świata-Europy w wymienionych kategoriach. Choreografie, metody treningowe przygotowywane były przez Jacka Gęburę.

 

Współtwórca  – wraz z Anną Krych oraz Norbertem Plesem –Studium Tańca Współczesnego MTT we Wrocławiu (1994.)  MTT  działa obecnie pod nazwą Pracownia Tańca. Pracownia Tańca prowadzi działalność edukacyjną z dziedziny tańca współczesnego, teatru ruchu i tańca klasycznego. Spotkania w ramach Pracowni Tańca mają charakter otwartych warsztatów.

 

W 1999 roku Jacek Gębura tworzy wrocławski Teatr Tańca Arka.

Powstały spektakle: Między nami człowiekami” (1999), Rzeczpospolita chłopska (2001), Balet krótki o miłości (2002), Odcinek – to linia prosta mająca początek i koniec (2003), Głowomuru (2004), Padlina  – balet na głos i trąbki z użyciem tancerza według twórczościCharlesa Baudelaire’a (2007).  Spektakle te prezentowane były w najważniejszych ośrodkach tańca w Polsce

(Bytom, Gdańsk), nagradzane na festiwalach w Kaliszu (Prezentacje Współczesnych Form Tanecznych) i Koninie.

 

Od 2002 Gębura sam konstruuje i występuje w spektaklach Arki. Jego spektakle, nieraz tytułowane po prostu kolejnymi numerami, cechują abstrakcyjne poczucie humoru i silna muzyczność (muzyka często wykonywana jest na żywo, wykorzystuje też jako instrumenty głos i ciała tancerzy). Arka posługuje się improwizacją na polu tańca współczesnego, nie stroni jednak od budowania konstrukcji, zamkniętych form tańca.  Ruchowe partytury często oparte są na powtórzeniach i konstruktywistycznej geometryzacji.

 

Z teatrem gościnnie współpracowali m.in: Anna Krych, Witold Jurewicz, Maćko Prusak,Tomasz Leszczyński, wrocławski zespół muzyczny Małe Instrumenty (Paweł Romańczuk). Wyreżyserowany przez Gęburę spektakl Komu piosenkę – poemat ruchowy na stawy i krtań miał premierę w ramach XXVIII edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej (2007). W 2008 roku spektakl prezentowany podczas tygodniowego tournée na Białorusi, odbywanego wspólnie z Lubelskim Teatrem Tańca. Z inicjatywy Jacka Gębury w ramach VII edycji festiwalu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty (2007) odbył się współorganizowany przez Fundację Kino Tańca blok programowy Nowe Horyzonty Tańca, któremu towarzyszył program performatywny. Teatr Tańca Arka zakwalifikowany został do pierwszej edycji Polskiej Platformy Tańca –  Poznań 2008 ze spektaklem Tańce, których nikt nazwać nie chciał – NO* 20.

 

Nagrody:  m.in.  nagroda regionalnej Telewizji Dolnośląskiej za prowadzenie i założenie Studium Tańca Współczesnego MTT (obecnie  Pracownia Tańca) we Wrocławiu (1995). Nagroda wojewody wrocławskiego w programie promocji uzdolnionych dzieci i młodzieży w dziedzinie choreografii –  Talenty dla opiekuna artystycznego w dziedzinie choreografii (1998). XXI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalkowych –  nagroda jury za choreografię w spektaklu „Jak Matołusz poszedł szukać olbrzyma” Tankreda Dorsta i Ursuli Ehler w opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Nagroda za choreografię w spektaklu DRUMS-4dance/s Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Zagrzebiu (

 

Jacek Gębura - fot. Studium Tańca Współczesnego MTT

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close