ENG
A A A
 maj 2019 

Helena Gołąb

tancerka | choreografka

Helena Gołąb – tancerka i choreografka, mieszkająca obecnie w Bilbao (Hiszpania). Absolwentka klasy tańca Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu. Następnie ukończyła studia taneczne w SNDO (School for New Dance Development) w Amsterdamie, otrzymując dyplom w dziedzinie choreografii (2002). Jako część treningu w SNDO otrzymała stypendium na kontynuację poszukiwań tanecznych w Wenezueli (Instituto Universitario de Danza) oraz w Dance Space Center and Movement Research w Nowym Jorku (zajęcia techniki release, improwizacji oraz joga). Dzięki stypendium w Caracas współpracowała i występowała z grupą Neodanza. W listopadzie 2003 roku wygrała II Marton Tańca w San Sebastian (Hiszpania). Rok później otrzymała stypendium Kultural Kontakt w Austrii – w jego ramach była tak zwanym Artist in Residence w TanQuartier w Wiedniu. Tam po raz pierwszy spotkała artystę wizualnego Johannesa Lernpeiss’a. Jako choreograf została także zaproszona do Choreographic Center w Linzu, gdzie zrealizowała spektakl Strange kind. W tym samym roku uczestniczyła w projekcie Nova Polska we Francji. Następnie pojechała do Indii, gdzie studiowała jogę.

 

Po powrocie z Azji wzięła udział w wielu projektach tanecznych w Polsce I w Europie, m.in. w interdyscyplinarnym laboratorium dla choreografów Move the mount w Jagniątkowie; Moving Exiles Festival for Invention and Choreography (Bremen, Germany); Veronika Blumstein – Moving Heads (inauguracja centrum choreograficznego [K3] w Hamburgu) – tu współpracowała z takimi artystami jak, Antje Pfundtner i Janez Janša. Od roku 2002 pracuje z Natalią Monge i zespołem Organik, jednocześnie kontynuując pracę twórczą jako niezależna tancerka i choreografka.

 

W swojej pracy artystycznej tancerka łączy elementy performansu, teatru i tańca, gry oraz zachowań codziennych. Tworzy autorskie choreografie: Pozytywka (1996), Line (1999), Stereotype (not) (2000, Amsterdam, Wenezuela, San Sebastian), The right bell (2001-04), Neutron 918s (2001), Tellagorri (z Natalią Monge,2001), Radio East (2002-04), Debut (2004), P.reform-Ver.on.ika (z Antje Pfundtner, Bremen 2006), not so solo (z artystą video Johannesem Lerpeiss'em).

 

 

Jako pedagog prowadziła wiele zajęć i warsztatów na wyższych uczelniach, podczas festiwali I w ośrodkach choreograficznych w całej Hiszpanii, w Europie I Ameryce Południowej. Obecnie na stałe mieszka w Hiszpanii, gdzie kontynuuje swoją pracę jako niezależny twórca tańca.

instytucje

 

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia