ENG
A A A
 luty 2020 
fot. materiały organizatora

Wrocławski Teatr Pantomimy: „Akcja: EDUKACJA 3.0” – nabór na warsztaty Grupy Otwartej

23 września 2019

Warsztaty

Trwają zapisy na dwumiesięczny cykl warsztatów Grupy Otwartej Wrocławskiego Teatru Pantomimy, w ramach projektu Akcja: EDUKACJA 3.0. Zajęcia są znakomitą okazją do zapoznania się z podstawowymi zasadami pantomimy, szczególnie pantomimy zespołowej ukształtowanej przez Henryka Tomaszewskiego. Blok warsztatowy w październiku i listopadzie poprowadzą aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Artur Borkowski i Janek Kochanowski.

 

O warsztatach:

W zajęciach mogą wziąć udział wszyscy chętni, czyli osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki w technice pantomimy, jak i ci, którzy mają za sobą doświadczenia teatralne.Prowadzący zachęcają uczestników do porzucenia przyzwyczajeń i wyobrażeń o sobie, zapraszają do poszukiwania nowych historii. Praca w Grupie będzie przebiegać dwutorowo, osobno z każdym prowadzącym. W końcowej fazie projektu efekty obu ścieżek zostaną połączone.

 

Zajęcia będą się odbywały w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 17.00-19.00 i zakończą się otwartym pokazem powarsztatowym.

 

Uwaga: Warsztaty październikowe i listopadowe tworzą jeden blok edukacyjny. Nie ma możliwości zapisania się na tylko na jeden miesiąc.

 

Janek Kochanowski o swoim bloku zajęć:

Pozwalam sobie, jako artysta, nieustannie wątpić i zadawać w sztuce trudne pytania, na które najczęściej nie znajduję odpowiedzi. Ten właśnie proces najbardziej mnie interesuje. Akcję warsztatową roboczo zatytułowałem „Nie jestem robotem”, co sugeruje: popełniam błędy i na ich kruchym gruncie konstruuję ludzką opowieść. Pokuszę się, zaprosić uczestników do uwolnienia swobodnej kreacji scenicznej w interpretacji tego otwartego tematu.

 

Nie ma gotowej recepty i metody. Są jedynie ludzkie niedoskonałości i pogubienie. Scenariusz piszemy sami, uwikłani w pułapki namiętności, natręctw dziecinnych wspomnień i  ich konsekwencji w dorosłości. Dziwnych zachowań-ucieczek przed społecznym „sformatowaniem”. To niemalże dadaistyczny bunt, jako próba umknięcia rozpędzonemu światu, ale bez gubienia zanikającej umiejętności wyrażania emocji i ich dialogu. Ta fascynująca materia posłuży jako budulec zadań scenicznych, a instrumentem, którym postaramy się to wyrazić, będzie nasze ciało, wzbogacone rzemieślniczymi wskazówkami aktora i aktora mima.

 

Artur Borkowski:

„Pakiet przeżyć”

 

Przyjmijmy, że ja jest historią, w która muszę/lubię wierzyć. Historią aktualizowaną codziennie.
A co stanie się, gdy przestaniemy ją opowiadać i pozwolimy sobie Coś przeżyć?

 

Podczas zajęć, za pomocą pantomimy i zwykłej ekspresji ruchowej, stworzymy pakiet elementarnych przeżyć; generujących energię emocji i mobilizujących do wspólnego bycia. Odtworzymy te przeżycia bezpośrednio, bez rekwizytów i obrazków,[ jako] zapis wrażeń swoich lub nabytych. Utrwalimy je w ruchu, udostępnimy i śmiało pobierzemy je również od innych. W indywidualnych i zbiorowych zadaniach aktorskich zajmiemy się identyfikacją z miejscem, zjawiskiem i stanem. Doświadczymy przepływu i wzajemnego oddziaływania w grupie i przestrzeni.

 

**** 

Projekt Akcja: EDUKACJA 3.0 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska.

 

 

 

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia