![Zdjęcie: Hertz Haus](http://taniecpolska.pl/wp-content/uploads/files/imgs/instytucja/max/84df2e0fac492c0f96fb3127286fff35.png)
Hertz Haus
Hertz Haus
Hertz Haus – nieformalny kolektyw artystyczny założony w 2019 w składzie: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka. Tancerki tworzą własną estetykę, korzystając z tańca współczesnego, tańca fizycznego, a także z improwizacji i działań performatywnych, dążąc do stworzenia własnego języka ruchu. Zespół tworzą osoby o różnym doświadczeniu, ale o wspólnym podejściu do teatru i tańca.
Tancerki poznały się i rozpoczęły swoją współpracę w 2016 roku w Teatrze Znak. Zaczęły tworzyć wspólnie jako Pracownia Tańca Teatru Znak, której założycielką była Natalia Murawska.
Spektakl Her(t)z (2018), zrealizowany w Klubie Żak pod patronatem Gdańskiego Festiwalu Tańca, rozpoczął pracę kolektywną tancerek pod obecną nazwą Hertz Haus. Od tego czasu tworzą w obecnym składzie.
Dotychczasowe produkcje zespołu:
Her(t)z, 2018; choreografia i obsada: Hertz Haus
102 i pół, 2019; choreografia i wykonanie: Magdalena Kowala i Joanna Woźna. Duet zdobył pierwsze miejsce oraz nagrodę publiczności w konkursie „SzólóDuó 2020” w Budapeszcie oraz pierwsze miejsce w Konkursie Choreograficznym „MY MOVE 2020” w Tarnowie.
Solo na 4 kaski i stracony czas, 2019; reżyseria, choreografia i koncept: Anna Piotrowska; obsada: Hertz Haus
Unbody, 2020; realizowany w ramach programu Rezydencja/Premiera Gdańskiego Festiwalu Tańca, choreografia i obsada: Hertz Haus
Portrety beznadziejne – spektakl usieciowiony, 2020; dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci
Obecną siedzibą zespołu jest Zakład Kulturalny w Gdańsku, założony przez jego właścicielkę, Natalię Murawską, który jest miejscem inicjatyw artystycznych z różnych dziedzin sztuki.
W 2019 roku tancerki założyły stowarzyszenie Córy Kultury, którego misją jest przybliżanie myśli tanecznej zróżnicowanym odbiorcom, tworzenie repertuaru oraz programu artystyczno-edukacyjnego. Głównym celem stowarzyszenia jest propagowanie i rozwój twórczości artystycznej ze szczególnym uwzględnieniem tańca współczesnego, teatru, teatru tańca, sztuk performatywnych i wizualnych. Ma za zadanie wspierać działania na rzecz tworzenia płaszczyzny współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy specjalistami i przedstawicielami różnych dziedzin sztuki, m.in.: teatru, tańca, muzyki, sztuk wizualnych, literatury, performansu, a także nauk humanistycznych i społecznych, oraz działaniea na polu szeroko pojętej edukacji artystycznej i kulturalnej.