Festiwal Kalejdoskop jest organizowany przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca, a za jego kształt odpowiadają dyrektorki Joanna Chitruszko i Karolina Garbacik oraz programatorka Anna Królica. W ramach XII edycji festiwalu odbędzie się pokaz dwóch spektakli Kielecki Teatr Tańca jednego wieczoru: Monochrome w choreografii Jacka Przybyłowicza i Sen Jakuba w choreografii Grzegorza Pańtaka.
Monochrome
Spektakl Monochrome stanowi kalejdoskop tanecznych obrazów – afabularnych, ale nie pozbawionych emocji. To one stanowią punkt wyjścia dla choreografii. Są pretekstem do ukazania zależności pomiędzy jednostką a zbiorowością. To spektakl o różnych odcieniach tanecznych relacji osadzonych w monochromatycznej przestrzeni sceny.
Choreografia: Jacek Przybyłowicz
Czas trwania: 30 minut
Jacek Przybyłowicz – choreograf, absolwent Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – pedagogika baletu. W latach 2009-2014 był dyrektorem baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Karierę wykonawcy rozpoczął w Teatrze Wielkim w Warszawie. W 1991 roku wyjechał z Polski. Tańczył w Niemczech i w Izraelu. Przez wiele lat był związany z Kibbutz Contemporary Dance Company, dla którego swe prace zrealizowali min: Mats Ek, Ohad Naharin, Jiři Kyliàn, Emanuel Gat i Rami Beer. Od 2002 roku realizuje swoje spektakle w Polsce i zagranicą m.in. Naszyjnik gołębicy, Barocco, Jesień- Nuembir, Alpha Kryonia Xe, Kilka krótkich sekwencji, III Symfonia Pieśń o nocy, Sześć skrzydeł aniołów. Jest laureatem Pierwszej Nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym. Został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sen Jakuba
Grzegorz Pańtak o spektaklu:
Inspiracją była muzyka Krzysztofa Pendereckiego pt. „Przebudzenie Jakuba”, czy też „Sen Jakuba” oraz cytat z „Księgi rodzaju”:
A gdy Jakub zbudził się ze snu, pomyślał: «Prawdziwie Pan jest na tym miejscu, a ja nie wiedziałem». I zdjęty trwogą rzekł: «O, jakże miejsce to przejmuje grozą! Prawdziwie jest to dom Boga i brama do nieba!»
28, 16-18. Biblia Tysiąclecia, Wydanie trzecie poprawione
choreografia, światło: Grzegorz Pańtak
muzyka: Krzysztof Penderecki
kostiumy: Agnieszka Brzozowska
Grzegorz Pańtak – tancerz, pedagog, choreograf. Wspólnie z Elżbietą Szlufik-Pańtak współtworzył i prowadzi instytucjonalny teatr – Kielecki Teatr Tańca. Jako choreograf zrealizował spektakle teatralne i telewizyjne głównie dla Kieleckiego Teatru Tańca. Współtworzył choreografię i był solistą w spektaklu taneczno-muzycznym Siedem Bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego (Opera Narodowa 2008). Powstały na jago podstawie film TVP otrzymał nominację do International Emmy® Award w USA (2009). W 2013 wyprodukował w KTT polską prapremierę Święta wiosny Igora Strawińskiego z choreografią Angelina Preljocaja (emisja TVP 2). Z okazji Roku Chopinowskiego organizował i współtworzył choreografię do programu TVP 2 Chopin4 z opracowaniem muzycznym Włodka Pawlika (2010). Współpracuje z Narodową Operą Izraelską, dla której choreograficznie zrealizował Traviatę i Carminę Buranę w reżyserii Michała Znanieckiego (2014, 2015). Dla Opery Wrocławskiej realizował choreografię do opery Turandot (2008) oraz dla Opery na Zamku w Szczecinie Traviatę (2016) – obie w reżyserii Michała Znanieckiego.
Tańczył gościnnie w Operze Wrocławskiej w Raju Utraconym Krzysztofa Pendereckiego (2008), Turandot Giacomo Pucciniego (2010) w Teatrze Maryjskim w Petersburgu w Królu Rogerze Karola Szymanowskiego (2009) i Narodowej Operze Izraelskiej – w Traviacie i Carminie Buranie.
Więcej informacji na stronie: festiwal-kalejdoskop.pl oraz na profilu facebookowym: www.facebook.com/festiwal.kalejdoskop.