ENG
A A A
 luty 2019 
Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa: Polski Balet Narodowy „Poskromienie złośnicy” – chor. John Cranko

Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa: Polski Balet Narodowy „Poskromienie złośnicy” – chor. John Cranko

2 lutego 2018 - 3 lutego 2018 | godz. 19:00 | Teatr Wielki - Opera Narodowa | 00-950 Warszawa

Pokaz spektaklu

Pełna humoru i wdzięku sztuka Williama Szekspira Poskromienie złośnicy doczekała się wspaniałej wersji baletowej, której twórcą był słynny brytyjski choreograf John Cranko (1927-1973). Stworzył ją w 1969 roku dla Baletu Stuttgarckiego, a jego przedstawienie zyskało opinię jednej z najlepszych komedii choreograficznych XX wieku i weszło do kanonu światowego repertuaru baletowego.

 

To historia nieznośnej Katarzyny, od której stroni całe otoczenie oprócz przekornego Petruchia. Dopiero jego przewrotny upór prowadzi do poskromienia złośnicy. Ale pojawia się tam także cała galeria postaci rodem z włoskiej komedii del’'arte, które doskonale wzbogacają perypetie miłosne głównej pary bohaterów. John Cranko był mistrzem kreowania charakterów, uwielbianych w balecie przez publiczność i tancerzy, bo są one okazję do wybitnych kreacji scenicznych. Katarzyna przechodzi na oczach widzów prawdziwą metamorfozę: od nieposkromionej jędzy do pokornej żony Petruchia. On zaś może się popisać w tym balecie męskim wdziękiem, sprytem, poczuciem humoru i brawurowym tańcem. Ci ulubieni bohaterowie publiczności najsłynniejszych teatrów baletowych świata, zawitają teraz na scenę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w barwnej, widowiskowej komedii familijnej.

 

Muzykę do baletu Johna Cranko zaaranżował na orkiestrę według jego scenariusza niemiecki kompozytor Kurt-Heinz Stolze na motywach wybranych utworów Domenico Scarlattiego. Choreografię realizuje z zespołem Polskiego Baletu Narodowego upoważniona do tego brytyjska choreolog Jane Bourne we współpracy z wybitnym polskim tancerzem Filipem Barankiewiczem, który przez wiele lat był w Balecie Stuttgarckim wykonawcą głównej roli Petruchia. Przedstawienie w Teatrze Wielkim odtwarza oryginalną scenografię Elisabeth Dalton, jaka  towarzyszy temu baletowi od zarania. Dyrygentem przedstawienia jest kanadyjska artystka Judith Yan, wyspecjalizowana w prowadzeniu tego przedstawienia na scenach świata. Nad odtworzeniem kostiumów i dekoracji pracowali z kolei Diana Eckmann i Steen Bjarke, który jest zarazem reżyserem świateł tej produkcji. W przedstawieniu wystapią wszyscy czołowi soliści Polskiego Baletu Narodowego.

 

Polskie prawykonanie Poskromienia złośnicy Johna Cranko odbędzie się 27 listopada 2015, a przedstawienie wzbogaci poźniej program Festiwalu Szekspirowskiego, projektowanego przez Polski Balet Narodowy na kwiecień 2016 dla uczczenia 400. rocznicy śmierci wielkiego angielskiego dramatopisarza.

 

Balet w dwóch aktach
Libretto: John Cranko wg Williama Shakespeare’a 
Muzyka: Kurt-Heinz Stolze wg Domenico Scarlattiego
Prapremiera: 16.03.1969, Wuerttemberg Opera House, Stuttgart 
Premiera polska: 27.11.2015, Teatr Wielki  – Opera Narodowa

 

Realizatorzy:

Choreografia: John Cranko

Dyrygent: Judith Yan

Scenografia i kostiumy: Elisabeth Dalton

Realizacja baletu: Jane Bourne, Filip Barankiewicz

Światła: Steen Bjarke

 

Polski Balet Narodowy
Orkiestra  – Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

 

Więcej informacji:

www.teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2015-2016/poskromienie-zlosnicy

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia