ENG
A A A
 sierpień 2018 

Bydgoszcz: Opera Nova „Dziadek do orzechów” – chor. Paul Chalmer

20 stycznia 2018 - 21 stycznia 2018 | godz. 17:00 | Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

Pokaz spektaklu

Zaproszenie dyrekcji bydgoskiej Opery Nova do stworzenia choreografii Dziadka do orzechów przyjął jeden z najwybitniejszych twórców:  tancerz, baletmistrz i choreograf, z pochodzenia Kanadyjczyk, Europejczyk z wyboru – Paul Chalmer. Tańczył  m.in. w choreografiach Georgesa Balanchine’a, Jiříego Kyliána, Kennetha MacMillana, Johna Neumeiera, Williama Forsythe’a i Uwe Scholza.  Tancerze baletu Opery Nova podkreślają, iż tworzona przez Chalmera choreografia jest niezwykle interesująca, ale i bardzo wymagająca technicznie. Jak mówi sam choreograf, niezwykle pomocną w osiągnięciu tego celu jest wizja sceniczna zaproponowana przez scenografa. W przypadku  najbliższej bydgoskiej premiery to zadanie spoczywające na Mariuszu Napierale, który wymogi widowiska baletowego rozumie bardzo dobrze. Do grona realizatorów udało się ponownie pozyskać Holendra, Jordana Tuinmana, który ma na swym koncie prace dla Nederlans Dans Theater, a w Bydgoszczy wyreżyserował światła do wieczoru baletowego Fascynacje, na który składają się choreografie Jormy Elo i Mauro de Candia, pozostających w repertuarze bydgoskiej Opery. Za projekcje multimedialne odpowiada Krystian Drywa, projekty animacji przygotowuje Adam Keller.

 

Muzyka Czajkowskiego jest genialna. Orkiestra pracuje nad partyturą Dziadka do orzechów pod muzycznym kierownictwem Macieja Figasa. Próby zespołów wkroczyły w decydująca fazę, już  na scenie Opery Nova.

 

choreografia: Paul Chalmer

kierownictwo muzyczne: Maciej Figas

scenorafia: Mariusz Napierała

kostiumy: Agata Uchman

reżyseria świateł: Jordan Tuinman

efekty multimedialne: Krystian Drywa

projekty animacji: Adam Keller

przygotowanie chóru żeńskiego: Henryk Wierzchoń

przygotowanie chóru dziecięcego:  Izabela Cywińska-Łomżyńska

asystent choreografa: Małgorzata Chojnacka

asystent dyrygenta:  Maciej Wierzchoń

 

Więcej informacji o spektaklu

 

Biogramy realizatorów

 

Premiera zaplanowana jest w sobotę oraz niedzielę 24 i 25 października o godz. 19.00. Na siedem  spektakli tego tytułu do końca bieżącego roku bilety na wszystkie są już wyprzedane. Na kolejne spektakle Dziadka do orzechów w styczniu i lutym 2016 roku sprzedaż rozpocznie się 19 października.

 

 

 

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia