ENG
A A A
 marzec 2019 

Koszalin/Scena dla tańca 2018/„Wieczory dziadowskie. Tryptyk”: Polski Teatr Tańca „Niech żywi grzebią umarłych ” – chor. Aleksandra Dziurosz, reż. Tomasz Szczepanek

5 kwietnia 2018 | godz. 19:00 | Koszalin: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego, Plac Teatralny 1

Pokaz spektaklu

Polskie Teatr Tańca oraz Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie zapraszają na pokaz spektaklu Niech żywi grzebią umarłych w choreografii Aleksandry Dziurosz i reżyserii Tomasza Szczepanka. Premiera przedstawienia odbyła się  26 maja 2017 roku w Poznaniu, w ramach projektu choreograficznego Wieczory dziadowskie. Tryptyk

 

Spektakl to współczesna reinterpretacja Dziadów Adama Mickiewicza, zrealizowana w formie agonu z choreografią Dziady_kopia.doc Tomasza Bazana i Goryczą Kai Kołodziejczyk. Powstał jako owoc współpracy duetu artystycznego: choreografki prof. Aleksandry Dziurosz, pomysłodawczyni i dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca, obecnie zastępcy dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, oraz reżysera teatralnego Tomasza Szczepanka. Autorką muzyki elektronicznej, która stanowi warstwę dźwiękową spektaklu jest Aldona Nawrocka - kompozytorka, improwizatorka i pianistka.

 

Inspiracją dla twórców była romantyczna tradycja, zwłaszcza Dziady część 2 Adama Mickiewicza i moment interakcji zbiorowości żywych z osobą nieżyjącą. Jak społeczność radzi sobie z faktem śmierci na poziomie emocjonalnym, religijnym, moralnym? Jak wyglądają i przebiegają ludzkie – indywidualne i zbiorowe – rytuały żałoby? Jak zachować zmarłych w pamięci, jednocześnie pozwalając im odejść i skupiając się na dalszym życiu? Co zrobić, aby przezwyciężyć ból po stracie, znajdując oparcie w żywych? To najistotniejsze pytania, jakie stawiają sobie współautorzy spektaklu, szukając odpowiedzi we własnym doświadczeniu, obserwacji życia codziennego, a także refleksji antropologicznej i  naukach społecznych.  

 

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Projekt Wieczory dziadowskie. Tryptyk realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla Tańca 2018.

 

 

 Scena dla tańca 2017 (miniaturka)IMIT (miniaturka)

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia