ENG
A A A
 marzec 2019 
Fot. materiały organizatorów

Toruń/Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2018: Teatr Tańca Zawirowania „Backup”

11 kwietnia 2018 | godz. 19:00 | Toruń: Duża Scena, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa, ul. Gagarina 37A

Pokaz spektaklu

W ramach XXVI edycji Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra 2018 odbędzie się pokaz spektaklu Teatru Tańca Zawirowania zatytułowanego Backup. Backup opowiada historię dwóch kobiet i mężczyzny, przedstawiając próbę sporządzenia alternatywnej wersji życiorysu. Konieczne w tej sytuacji staje się przyjrzenie się przeszłości, określenie aktualnych emocji i sprecyzowanie marzeń. Przede wszystkim jednak trzeba sporządzić Backup, do którego będzie można się odwołać, jeśli coś pójdzie nie tak. Czy można stworzyć zabezpieczającą wersje życia, która by podlegała wiecznym modyfikacjom i poprawkom, czy lepiej poddać się strumieniowi wydarzeń, wiedząc, że nic dwa razy się nie zdarza?

 

Trójka wykonawców imponuje energią i emocjonalnym tańcem, z którego wbrew tytułowi nie da się sporządzić wersji zapasowej, backupu. Nad przedstawieniem artyści zespołu pracowali podczas rezydencji w City Contemporary Dance Centre w Hongkongu. 

Obsada: Elwira Piorun, Alisa Makarenko, Artur Grabarczyk
Choreografia: Grupowa

 

Teatr Tańca Zawirowania powstał w 2005 roku. Kierownikiem artystycznym i głównym choreografem zespołu jest od początku Elwira Piorun, była solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, która przez kilka lat występowała w teatrach baletowych i tanecznych w Niemczech.  W skład zespołu wchodzą tancerze ze zróżnicowanym doświadczeniem w technikach pracy z ciałem – od tańca klasycznego, poprzez taniec współczesny i jazzowy aż po sztukę mimu. Połączenie różnych doświadczeń tancerzy daje ciekawy efekt sceniczny, poszerzając potencjał twórczy zespołu. Z Zawirowaniami współpracuje reżyser, Włodzimierz Kaczkowski, który najczęściej odpowiada za dramaturgię spektakli. Głównym założeniem twórców Zawirowań jest wykorzystanie współczesnych technik tańca do tworzenia spektakli o charakterze narracyjnym. Zespół wielokrotnie występował zagranicą, m. in. na Krecie, na Węgrzech, w Czechach, w Niemczech, w Hiszpanii, na Ukrainie, w Rosji, we Francji, w Meksyku, w Indiach i w Izraelu. Teatr prowadzi również działalność edukacyjną, organizując cykliczne warsztaty w Akademii Tańca Zawirowania przy ulicy Wspólnej 61 w Warszawie.

 

Pierwsza premiera Zawirowań to przedstawienie Przytul mnie (2004) z muzyką Astora Piazzolli. Brali w nim udział tancerze zatrudnieni wówczas w Teatrze Wielkim w Warszawie. Następna spektakl − Jeśli kochasz, zabij − został zrealizowany we współpracy z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu. Choreografia obu przedstawień była autorstwa Elwiry Piorun. Dopiero przy tworzeniu spektaklu Po godzinach (tańczył w nim m. in. Michał Piróg) doszło do utworzenia się trzonu zespołu z Szymonem Osińskim, Bartkiem Figurskim i Karoliną Kroczak, a także Katarzyną Kizior. Do tej pory Teatr przygotował osiem premier − poza wymienionymi są to choreografie zbiorowe, Po godzinach (2007) i Innocent when you dream (2009), oraz prace przygotowane we współpracy z twórcami z Hiszpanii. Należy tu hiszpańska część spektaklu Chopin ambiente (2009) w choreografii Juana de Torres i Danieli Merlo z Larumbe Danza (choreografia części polskiej przygotowana została przez Elwirę Piorun) oraz Fuera de Campo (Poza kadrem, 2010) w choreografii Daniela Abreu. Ostatnią premiery Zawirowań, Tropiciele (2011), zrealizowała Karolina Kroczak, autorka choreografii i koncepcji spektaklu. Został on przygotowany we współpracy z Egurrola Dance Studio i z udziałem młodych tancerzy, uczących się w Studio.

 

Zespół wielokrotnie występował już zagranicą, m. in. na Krecie, na Węgrzech, w Czechach, w Niemczech, w Hiszpanii, na Ukrainie, w Rosji na Słowacji i w Izraelu. Teatr prowadzi również działalność edukacyjną – od zeszłego roku odbywają się całoroczne warsztaty, których efektem są spektakle wieńczący pracę młodych tancerzy. 

 

Od 2005 roku Teatr jest organizatorem Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania, odbywającego się co roku w czerwcu. Wydarzenie to gromadzi teatry tańca z Polski oraz z całego świata, m.in. z Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Rosji, czy z Izraela.

 

www.zawirowania.pl

 

 

Program festiwalu

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia