ENG
A A A
 styczeń 2019 
Gdańsk/ IN OUT FESTIVAL 2018: Marta Ziółek „5 rzeczy albo kilka twierdzeń o choreografii”

Gdańsk/ IN OUT FESTIVAL 2018: Marta Ziółek „5 rzeczy albo kilka twierdzeń o choreografii”

22 kwietnia 2018 | godz. 16:30 | Gdańsk: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

Pokaz spektaklu

W ramach IN OUT FESTIVAL 2018 CSW Łaźnia w Gdańsku zaprasza performans Marty Ziółek 5 rzeczy albo kilka twierdzeń o choreografii. Jest to wykład performatywny oparty na zsubiektywizowanym spojrzeniu na historię tanca i współczesne problemy choreografii.

 

to nie jest wykład to jest choreografia
ta choreografia mówi i tańczy

 

 

Pięć tytułowych „rzeczy” tworzy: Marta Ziółek, jej głos, taniec, wykład i obiekt XXL Deluxe, będący kombinacją pozostałych elementów. Zaczynając od słynnego baletu Giselle z 1841 przez seksualną rewolucję baletową Niżyńskiego i wolny taniec Isadory Duncan, minimalizm Judson Church, neofiguratywność lat 80’ (Anne Teresa De Keersmaeker), zwrot teoretyczny lat 90. (Jérôme Bel) i zwrot ku cielesności lat 2000. (Mette Ingvardsen), Ziółek pokazuje jak zmieniało się rozumienie tańca i choreografii na przestrzeni XX i początku XXI wieku. Swój wykład jednocześnie komentuje prowokującym i bardzo afektywnym tańcem, którym wprowadza napięcie pomiędzy warstwę językową spektaklu a jego cielesne wykonanie. Postulując odejście tańca od teatru w stronę sztuk wizualnych i podkreślając znaczenie takich figur jak Vanessa Beecroft, Ziółek postuluje własną wizję politycznie zaangażowanej choreografii opartej na piktorialności, afekcie i sile. Przez odwołania do manifestów, które rewolucjonizowały historię tańca, jednocześnie tworzy swój (anty)manifest.

 

Solo powstało podczas rezydencji towarzyszących wystawie w galerii Art Stations: Let’s Dance w Starym Borwarze Poznaniu/Galerii Art Stations.

Rezydencja była możliwa dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca.

 

O festiwalu: http://www.inoutfestival.pl

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia