ENG
A A A
 marzec 2019 

Kraków/SPACER 2018/Polska Sieć Tańca 2018: Paweł Sakowicz „TOTAL” i Marta Wołowiec, Marcin Janus „Hold on”

3 maja 2018 | godz. 20:30 | Kraków: Scena NCK, Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232.

Pokaz spektaklu

W ramach Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER 2018 Krakowskie Centrum Choreograficzne - Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na pokaz dwóch spektakli jednego wieczoru: TOTAL Pawła Sakowicza oraz Hold on Marty Wołowiec i Marcina Janusa. Pokaz spektaklu Pawła Sakowicza odbywa się jednocześnie w ramach pokazów Polskiej Sieci Tańca. Polska Sieć Tańca to sformalizowana forma współpracy ośrodków, wspierających sztukę tańca w naszym kraju.

 

 

TOTAL

Spekulowanie o wirtuozerii tanecznej może opierać się na doświadczeniu, ale niekoniecznie daje się empirycznie sprawdzić. Celem takiej spekulacji jest osiągnięcie określonego obrazu wirtuozerii tanecznej poprzez wykorzystanie przewidywalnych zmian ekonomicznych, politycznych i metahumanistycznych. Cechą charakterystyczną spekulacji o wirtuozerii tanecznej jest podejmowanie ryzyka w budowaniu radykalnych scenariuszy dotyczących polityki pragnień.

 

Trailer

 

choreografia, tekst i wykonanie: Paweł Sakowicz

opieka artystyczna: Dalija Aćin Thelander

realizacja techniczna i światła: Łukasz Kędzierski

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (spektakl powstał w ramach Solo Projekt Plus 2015 – programu rezydencyjnego Art Stations Foundation)

premiera: 12 grudnia 2015, Stary Browar, Studio Słodownia +3, Poznań

czas trwania: 30 minut

 

Paweł Sakowicz – choreograf i tancerz, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz choreografii i performansu w London Contemporary Dance School. Jego prace Bernhard i TOTAL zaproszono na PPT 2014 i PPT 2017. Pracuje z choreografami i artystami wizualnymi oraz jako choreograf przy spektaklach teatralnych. Został wyróżniony w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nominowany do Paszportów „Polityki” 2016 w kategorii „Teatr”.

pawelsakowicz.com

 

 

Logo Art Stations Foundation (miniaturka)

 

 

Polska Sieć Tańca i Partnerzy (miniaturka)

 

Hold on (premiera)

*ZDZIWIENIE

Nie znam prawie wcale

Tych dwóch moich dłoni,

Ale wiem, że kiedyś

Żyła tu kobieta,

Co miała podobne…

 

Adelaide Crapsey

(tłum. Wiktor J. Darasz, 2015)

 

twórcy: Marta Wołowiec, Marcin Janus

taniec: Marta Wołowiec

muzyka: Marcin Janus

 

Marta Wołowiec – tancerka, nauczycielka tańca, menedżerka kultury. Od kwietnia 2015 roku jest tancerką i współzałożycielką Grupy Wokół Centrum, kolektywu artystycznego działającego przy Nowohuckim Centrum Kultury – Krakowskim Centrum Choreograficznym. Występuje w produkcjach: Makia, Płaczki, 38°C w choreografii Agaty Moląg oraz w projekcie wspólnie zrealizowanym przez Grupę wraz z muzykiem Marcinem Janusem i artystą multimedialnym Grzegorzem Kaliszukiem spectral layers of movement. Współtworzy także ZAMIESZANIE, czyli cykl działań improwizacyjnych w przestrzeni publicznej Krakowa. W latach 2012-2014 była tancerką Krakowskiego Teatru Tańca, z którym zrealizowała pięć premier: Poliamoria, Takarazuka CAMP, Net, Ruch Gallery (choreografia Eryka Makohona) oraz In Between (choreografia Aleksandra Kopańskiego). Występowała także w spektaklach ulicznych, realizowanych przez teatr (Wesele zielonej gęsi w ramach Nocy Poezji, Takarazuka CAMP m.in. w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie). W 2014 roku wzięła udział w polsko-norweskim projekcie z tancerzem Ole Martinem Melandem (Carte Blanche). Pracę zaprezentowano w Krakowie i w Bergen (Norwegia). W ramach jednego z projektów współpracowała także z krakowską grupą improwizacyjną AD HOC, specjalizującą się w improwizacji kabaretowej. Uczestniczyła w ogólnopolskich i międzynarodowych warsztatach tańca takich, jak: GaGa Intensive w Tel Awiwie, ImpulsTanz w Wiedniu,  Cyrkulacje, Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego w Połczynie, FIZYCZNYzGAGAcamp, Festiwal SPACER czy BalletOFFFestival. Podczas warsztatów zapoznała się także z repertuarem światowej sławy zespołów: Batsheva Dance Company, Ultima Vez, a także Rosas. Jako nauczycielka tańca od kilku lat jest związana z grupami działającymi przy Krakowskim Centrum Choreograficznym: Pracownią PRO, Pracownią METAfizyczna i Cardio Contemporary oraz grupą tańca współczesnego a g i t a t u s w Centrum Młodzieży w Krakowie, dla których również przygotowuje choreografie. W 2015 i 2016 roku uczestniczyła w programie ERASMUS, przygotowując spektakl uliczny wraz z niemiecką artystką Lisą Wilfert dla młodzieży z Grecji, Niemiec oraz Polski. Istotną częścią jej pracy jest również działalność organizacyjna. Od 2014 roku współtworzy Krakowskie Centrum Choreograficzne realizując takie wydarzenia, jak: Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, BalletOFFFestival, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC!, a także liczne warsztaty i obozy taneczne, odpowiada również za promocję Centrum.

 

Marcin Janus pochodzi z Krakowa, jest artystą dźwiękowym, multimedialnym, twórcą muzyki elektronicznej i elektroakustycznej. Od wielu lat zajmuje się oryginalnymi projektami artystycznymi. Jest autorem i często wykonawcą muzyki do licznych spektakli tanecznych oraz teatralnych. Tworząc na granicach sztuk, kreuje złożone środowiska dźwiękowe. Realizując projekty, stawia sobie za zadanie uczynienie przedstawienia bardziej wciągającymi. Nasycając świat i myślenie osobliwymi zjawiskami dźwiękowymi, dostarcza zmysłom szerokiego spektrum wrażeń. W procesie twórczym koncentruje się na barwie dźwięku, bada jego podstawowe cechy, często szuka odzwierciedlenia w ruchu i obrazie, nadaje zdarzeniom nowych znaczeń, łącząc je w przestrzeniach muzycznych. Pracując w domenie cyfrowej najczęściej, wykorzystuje Ableton Live i Metasynth oraz kontrolery midi, które dostarczają unikalnych możliwości. W świecie analogowym operuje na mocnych brzmieniach Bass Station czy Elektrona w rezultacie jego muzyka charakteryzuje się szeroką paleta dźwiękową. W pracach opartych o technologie można usłyszeć zestawienie nagrań i organicznych dźwięków z syntetycznymi barwami o często motorycznych cechach. Zaczynał jako muzyk eksperymentalnych formacji, by po kilku latach rozpocząć pracę jako niezależny kompozytor. Był stypendystą Art Stations Foundation w programie Solo Projekt, Finalistą na Konkursie kompozytorskim, który odbywał się w ramach roku Johna Cage’a. Doświadczenie zdobywał również jako uczestnik kursów a w ostatnim czasie GrupLab Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie, z którą wspólnie brał udział w wielu projektach artystycznych. Poza częstymi występami w kraju gościł również w Londynie, Lizbonie, Turynie i Frankfurcie.

 

***

 

Program festiwalu

 

Kontakt: kcc@nck.krakow.pl

www.festiwalspacer.pl

Rezerwacja biletów:

Biuro Organizacji Widowni
tel. 12 644 02 6612 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl

 

Logo Spacer (miniaturka)     Logo Krakowskie Centrum Choreograficzne (miniaturka)     Logo Nowohuckie Centrum Kultury NOWE (miniaturka)

 

 

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia