ENG
A A A
 luty 2019 

Wocław/Dzień Teatru Publicznego/Akcja „Bilet do teatru za 300 groszy”: „Poławiacze papieru/Dom Bernardy Alba”

12 maja 2018 | godz. 19:00 | Wrocław: Scena Kameralna, Teatr Polski, ul. Świdnicka 28

Pokaz spektaklu

12 maja 2018 roku po raz czwarty świętować będziemy Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji Wrocławski Teatr Pantomimy bierze udział w tegorocznej akcji Bilet za 300 groszy. Pokaże dyptyk: Poławiacze papieru i Dom Bernardy Alba w reżyserii Zbigniewa Szymczyka.

 

Pomysł świętowania Dnia Teatru Publicznego zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polski, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.

 

Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach. W tegorocznej akcji Bilet do teatru za 300 groszy z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą wystawiane przez cały tydzień – aż do 20 maja. O tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy (3 zł). Z badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej, wynika, że 1 złotówka dotacji samorządowej przynosi nieco ponad 3 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje.

 

Teatralną przygodę z dyptykiem w reżyserii Zbigniewa Szymczyka Wrocławski Teatr Pantomimy rozpoczął 10 października 2011 roku premierą Poławiaczy papieru, która odbyła się w Muzeum Architektury we Wrocławiu w ramach obchodów Międzynarodowych Dni Dziedzictwa. Przedstawienie powstało z inspiracji Zamkiem Franza Kafki.

 

4 maja 2012 na Scenie na Świebodzkim odbyła się premiera Domu Bernardy Alba na podstawie dramatu Federico Garcii Lorki i od tego czasu oba przedstawienia grane były razem. Poławiacze papieru i Dom Bernardy Alba prezentowane były m.in. na: XII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie, XXI Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych i IX Wałbrzyskim Pomoście Teatralnym. Osią narracyjną łączącą dyptyk jest władza i ograniczenia. W przedstawieniu Poławiacze papieru tajemniczy K. to typowy everyman, bohater zniewolony i zagubiony, który staje przed upersonifikowaną alegorią władzy i systemu urzędniczego sterującymi jego działaniami. Przechodzący przez tryby machiny urzędniczej K., z każdym dniem pogrąża się w coraz bardziej absurdalnej rzeczywistości, a walka z systemem zdaje się nie mieć końca.

 

Sztuka Lorki – Dom Bernardy Alba – odczytana została jako historia wyznaczania granic dozwolonych form seksualności oraz definiowania tego, co jest normalne, moralne i naturalne. Źródłem egzystencjalnego dramatu staje się swoista szczelina pomiędzy ciałem, pragnącym rozkoszy i bliskości, a jego reprezentacją, która – będąc pod ciągłą restrykcją matczynych nakazów – pisze ciała córek w sytuacjach granicznych: pożądania, miłości, śmierci.

 

Publiczność ostatni raz będzie miała okazję zobaczyć gwiazdę Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Ewę Czekalską, która przez wiele sezonów współpracowała z Henrykiem Tomaszewskim. 

 

Scenariusz, reżyseria i oprac. muzyczne: Zbigniew Szymczyk (w przedstawieniu wykorzystano muzykę Wojciecha Kilara z filmów: Salto i Perła w koronie, tradycyjną muzykę klezmerską i utwór ‘Time Lapse’ Michaela Nymana) 

scenografia i kostiumy: Marek Tybur 
obsada: K. – Mariusz Sikorski, Sędzia - Artur Borkowski, Komornik – Radomir Piorun, Nowy – Zbigniew Szymczyk, Bliźniak I – Mateusz Kowalski, Bliźniak II – Robert Wieczorek

 

reżyseria i choreografia: Zbigniew Szymczyk 
scenografia: Marek Tybur 
kostiumy: Wanda Kowalska 
opracowanie muzyczne: Jacek Aumüller, Piotr Salaber, Zbigniew Szymczyk 
reżyseria światła: Bary 
asystent reżysera: Magdalena Górnicka
obsada: Bernarda Alba – Ewa Czekalska, Maria Josefa – Katarzyna Sobiszewska, Angustias – Agnieszka Kulińska, Magdalena – Agnieszka Dziewa, Amelia – Agnieszka Charkot, Martirio – Paulina Joźwin, Adela – Monika Rostecka-Komorowska

 

 

***

 

 www.dzienteatrupublicznego.pl

Spektakl grany jest w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji Bilet do teatru za 300 groszy, która finansowana jest ze środków Ministerstwa Kutury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

Instytut Teatralny - logo na 15-lecie (miniaturka) MKiDN dofinansowanie (miniaturka)Bilety w ramach akcji Bilet do teatru za 300 groszy dostępne w kasach teatru od 12 maja 2018 z limitem 2 sztuk dla 1 osoby.
Sprzedaż biletów w ramach akcji „Bilet do teatru za 300 groszy” odbywać się będzie tylko w kasach Teatru Polskiego w dniu 12 maja, w godz. 11.00–14.00 i 15.00–19.00. Rezerwacje na pozostałe spektakle przyjmujemy drogą telefoniczną: 71 337 21 03 i mailową: a.paluch@pantomima.wroc.pl.

 

 

 

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia