ENG
A A A
 luty 2019 

Kraków/VI Festiwal KRoki: Magda Jędra, Weronika Pelczyńska, Iza Szostak „Europa. Śledztwo”

18 maja 2018 | godz. 20:30 | Kraków: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12.

Pokaz spektaklu

VI edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki odbędzie się pod hasłem: Dialogujący. Podczas festiwalu Magda Jędra, Weronika Pelczyńska, Iza Szostak pokażą spektakl Europa. Śledztwo, zrealizowany w Komunie//Warszawa.

 

O spektaklu:

Polska: 24 tysiące sklepów z ubraniami z drugiej ręki. Europa: 120 tysięcy firm odzieżowych ubrań. Świat: 4 miliony par rąk szyje ubrania w Bangladeszu.

Trzy tancerki zapraszają publiczność do gigantycznego europejskiego lumpeksu pełnego fantazji z drugiej ręki i zużytych marzeń o przyszłości. W kolażu improwizacji i sieci widocznych i niewidzialnych połączeń tancerki badają relacje między tym, co odległe, globalne i tym, co osobiste. Prowadzą performatywne śledztwo w sprawie przyszłości Europy. Ile kosztuje wspólne działanie? W jaki sposób partner stał się przeszkodą? Kiedy wartości zmieniły się w obsesje?

To również spektakl o pracy artystów tańca – jej materialności i cenie. Artystki wzywają publiczność do tablicy, pytają o relację między tancerzem i widzem, działającym podmiotem i obserwatorem.

To spektakl o nieprzewidzianych konsekwencjach wspólnej pracy, kolektywnego działania, w którym to, co miało dawać poczucie bezpieczeństwa – okazuje się kolejną formą opresji, a to, co miało straszyć – śmieszy.

 

 

choreografia/ wykonanie: Magda Jędra, Weronika Pelczyńska, Iza Szostak

dramaturgia: Agata Szczęśniak

scenografia: Wojciech Pustoła
reżyseria świateł: Karolina Gębska

realizacja świateł: Michał Głaszczka

produkcja: Komuna//Warszawa

czas trwania: 45 minut.

W spektaklu wykorzystano dane z raportów organizacji Asia Monitor Resource Centre i War on Want. 
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd m.st. Warszawy, przy wsparciu Fundacji Burdąg, Centrum w Ruchu, Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawa.

 

TRAILER:

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=jIUg2QqSuzI

 

Po spektaklu organizatorzy zapraszają na rozmowę z artystkami.Magda Jędra – tancerka, choreografka, performerka. Zaczęła tańczyć w Gdańskim Teatrze Tańca Melisy Monteros i Wojciecha Mochnieja. Ostatnio często współpracuje z Ramoną Nagabczyńską i Rafałem Dziemidokiem, stale z Anną Steller, z którą współtworzy grupę Good Girl Killer. Jej spektaklom blisko jest do idei performansu i nurtu site-specific. Improwizacja jest dla niej podstawą twórczego procesu. Lubi posługiwać się jednocześnie odmiennymi stylistykami oraz środkami właściwymi tzw. kulturze pop i „kulturze wysokiej”. Prowadzi zajęcia z techniki tańca współczesnego i improwizacji.

Weronika Pelczyńska – niezależna tancerka i choreografka, współpracuje z zespołami w Polsce, Niemczech i Austrii. Przygotowuje własne spektakle (m.in. Yvonne, Yvonne –  RE//MIX, Owoc natchnienia do muzyki Witolda Lutosławskiego), tworzy choreografie dla teatru i filmu. Interesuje ją praca na pograniczu różnych sztuk. Współtworzy warszawskie „Centrum w Ruchu”. Stypendystka programu danceWEB 2013  (ImpulsTanz) oraz Carte Blanche 2013 (Modul Dance). Absolwentka Eksperymentalnej Akademii Tańca Wspołczesnego SEAD w Salzburgu i Politechniki Warszawskiej. 

Iza Szostak – tancerka, choreografka.W swojej praktyce powołuje się na ruch autentyczny, choreologie oraz elementy improwizacji Forsythe’a. Od paru lat zafascynowana pracą z osobami zawodowo nie związanymi z tańcem. Odbyła staż w Belgii w zespole Jana Fabre’a/Troubleyn. Stypendystka polskiego Ministerstwa Kultury, holenderskiego Corrie Hartong Fonds, międzynarodowego projektu dla młodych choreografów SPAZIO oraz Solo Projekt Art Stations Foundation. Współtworzy warszawskie „Centrum w Ruchu”. Absolwentka Szkoły Baletowej w Warszawie i Codarts/Rotterdam Dance Academy w Holandii. Studiuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

***

 

Bilety: normalny: 40 zł / ulgowy: 30 zł

 

O Festiwalu KRoki: http://teatrwkrakowie.pl/kroki-2018

 

Do pobrania:

PROGRAM

 

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia