ENG
A A A
 styczeń 2019 
Fot. materiały zespołu.

Kraków/Noc Muzeów 2018: Balet Dworski „Cracovia Danza” – „Bassa Danza z Madonnami”/ „Gdy śmierć w taniec iść kazała” – reż. Romana Agnel

19 maja 2018 | godz. 24:00 | Kraków: Dziedziniec pałacu biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, „Gdy śmierć w taniec iść kazała” o godz. 24.00.

Pokaz spektaklu

 Balet Dworski „Cracovia Danza”, specjalnie z myślą o kolekcji zgromadzonej w Muzeum Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, przygotował na Noc Muzeów dwa nowe taneczne programy. Będą to Bassa Danza z Madonnami oraz Gdy śmierć w taniec iść kazała, oba nawiązujące do XV-wiecznych arcydzieł wystawianych w Pałacu Ciołka. Ożyją obrazy i rzeźby z muzealnej kolekcji. Premierowe prezentacje odbywać się będą w Sali Cnót, w piątek 18 maja podczas Nocy Muzeów, w  godzinach od 19.00 do 24.00. Bassa Danza z Madonnami, zostanie pokazana od godz. 19.00 pięciokrotnie, zaś spektakl Gdy śmierć w taniec iść kazała będzie miał premierę o północy. Występ w Pałacu Ciołka wpisuje się w coraz szerszą i bardziej intensywną współpracę Baletu Cracovia Danza z Muzeum Narodowym w Krakowie.

 

Bassa Danza z Madonnami to niezwykła opowieść, w której jak na XV-wiecznej karuzeli przesuwają się przed widzami średniowieczne madonny, damy, kobiety piękne i eleganckie. Tancerki Baletu wcielą się w takie postacie jak królewska św. Katarzyna, zalotna sprzedająca swe wdzięki Salome, urokliwa Elżbieta z Turyngii czy młoda, nieśmiała Maria, przyjmująca zwiastującego Anioła. Historie postaci opowiedziane będą poprzez tańce z manuskryptu Małgorzaty z Burgundii oraz włoskiego mistrza tańca z XV wieku, Guglielmo Ebreo. Kostiumy w stylu włoskim i burgundzkim z II połowy XV wieku, nawiązują do rzeźb i malarstwa znajdującego się w zbiorach Muzeum Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

 

Spektakl Gdy śmierć w taniec iść kazała jest nawiązaniem do obrazu korowodu ze śmiercią należącego do zbiorów muzeum. Tancerze przedstawią scenę, w której śmierć pojawia się jako nieproszony gość na balu w staropolskim dworze. Rozbawione damy i rozochoceni panowie zostaną zaproszeni do prawdziwego staropolskiego danse macabre. Czy ta historia może się dobrze skończyć?

 

***

Reżyseria: Romana Agnel

Choreografia: Romana Agnel, oryginalne choreografie z epoki

Kostiumy: Monika Polak-Luścińska

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia