ENG
A A A
 marzec 2019 

Katowice: Katowice: Teatr Śląski „Himalaje” – reż. Robert Talarczyk, chor. Kaya Kołodziejczyk

21 czerwca 2018 - 22 czerwca 2018 | godz. 19:00 | Katowice: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Rynek 10.

Pokaz spektaklu

Czternaście najwyższych gór świata, tzw. ośmiotysięczników. Korona Himalajów i Karakorum. Z każdą z nich związane są legendy, historie o euforycznych zwycięstwach, ale i bolesnych porażkach. Czy podejmiesz wyzwanie zdobycia ich wszystkich, mając świadomość, że każdemu osiągnięciu szczytu grozi ryzyko upadku? Ile poświęcisz, by osiągnąć cel? Jerzy Kukuczka, choć zdobył je wszystkie, zamiast odpoczywać w domu, postanowił powrócić w Himalaje i raz jeszcze zmierzyć się ze swoją pierwszą górą, Lhotse. Czy musiała to być jednocześnie jego ostatnia wyprawa? Czy przywróciło to równowagę świata? Co zrobisz, gdy na wysokości 8300 metrów nagle pęknie lina, która Cię utrzymywała? Przed Tobą kilka długich chwil samotnego lotu w pustkę – masz więc czas, żeby się zastanowić. Samotność to Twoja jedyna towarzyszka w tej podróży. A może zawsze była z Tobą tylko ona?

 

Himalaje to opowieść o szczytach ludzkich możliwości, ale i o przepaściach, których nie da się zasypać ani przekroczyć. O postaciach, które dla jednych są bohaterami, a dla innych nieodpowiedzialnymi marzycielami. To pierwsza teatralna historia o Jerzym Kukuczce  i tych, których życie się z nim splotło.  Spotkamy ich w spektaklu Roberta Talarczyka, który współtworzą m.in. Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, autorzy głośnej biografii Kukuczka: opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.

 

Producentem spektaklu jest Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek. Miejsce przedstawienie nie jest przypadkowe, bowiem Jerzy Kukuczka urodził się w Katowicach, w dzielnicy Bogucice. Scenariusz inspirowany był bestsellerową biografią o Kukuczce autorstwa dwójki dziennikarzy ze Śląska – Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego. Autorzy wraz z dramaturgiem Arturem Pałygą przygotowali tekst, który reżyseruje na Dużej Scenie Robert Talarczyk. Scenografię i kostiumy przygotowała Katarzyna Borkowska zapraszając do współpracy Wojciecha Doroszuka, twórcę video-artu. Muzykę do spektaklu skomponował jeden z najciekawszych katowickich twórców młodego pokolenia – raper Miuosh. Ruch sceniczny dla aktorów przygotowała choreografka Kaya Kołodziejczyk

 

 tekst: Dariusz Kortko, Artur Pałyga, Marcin Pietraszewski
reżyseria: Robert Talarczyk
scenografia, kostiumy, reżyseria światła:Katarzyna Borkowska 
choreografia: Kaya Kołodziejczyk 

muzyka: Miuosh
wideo-art: Wojtek Doroszuk
realizacja światła: Maria Machowska 

Teatr Śląski w Katowicach, prapremiera 19 maja 2018, Duża Scena

Obsada:

 

Dariusz Chojnacki Jurek
Grażyna Bułka Lhotse
Agnieszka Radzikowska Celina
Grzegorz Przybył Tyrolczyk
Barbara Lubos Dziennikarka
Wiesław Sławik Rysiek
Krystyna Wiśniewska Wanda
Adam Baumann Prezes
Katarzyna Brzoska Mama
Marcin Szaforz Ojciec
Karina Grabowska Czarna
Natalia Jesionowska Biała
Marcin Gaweł Tadek
Bartłomiej Błaszczyński Andrzej
Karol Gaj Artur
Aleksandra Sikorska Dobrusia
Michał Piotrowski Wojtek
Wiesław Kupczak Krzysiek
Bernard Krawczyk Ryszard
Katarzyna Sikora Himalaistka
Radosław Lis Himalaista

Więcej o spektaklu: http://teatrslaski.art.pl/strefawidza/spektakl/104

 

 

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia