ENG
A A A
 marzec 2019 

Poznań/SBNT na Malcie 2018: Joanna Leśnierowska „Blur. Close Up”

16 czerwca 2018 | godz. 22:00 | Poznań: Galeria 2, Stary Browar, ul. Półwiejska 42

Pokaz spektaklu

W ramach programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie odbędzie się pokaz spektaklu Joanny Leśnierowskiej Blur. Close Up w wykonaniu Aleksandry Borys. 

 

O spektaklu:

Gest celowego rozmazywania obrazu (ang. blur) jest obecny w tradycji europejskiego malarstwa już od czasów Leonarada da Vinci i jego techniki zmiękczania konturów (sfumato). Jednak to dopiero wraz z praktyką Gerharda Richtera (który od końca lat 60. XX wieku pozbawiał swe fotorealistyczne obrazy ostrości) rozmyte powierzchnie i kształty stały się jednym z centralnych motywów zarówno malarstwa figuratywnego, jak i abstrakcyjnego oraz współczesnej fotografii (i post-fotografii).

 

Niewyraźne płaszczyzny, zamazane kontury, mgliste wizerunki, bezkształtne motywy,  nieokreślone stany między w(yob)rażeniem a rozpadem, chaotyczne akumulacje,  nieustanny nadmiar jednocześnie ważnych i nie-ważnych detali, rozproszone wizje i znaczenia oraz zagadnienia koloru i kompozycji wysunięte na plan pierwszy – z  wszystkim tym w pamięci  wchodzimy na scenę by eksplorować możliwość „rozmazania” w kontekście ciała  i choreografii.

W trakie pracy poszukiwaliśmy sposobów przetłumaczania idei „rozmaz(yw)ania” na wszystkie poziomy spektaklu. „Rozmazanie” rozumieliśmy na dwa sposoby – dosłownie: jako pozbawienie ostrości/kształtu/formy (lub niemożność utrzymania jednej formy), i metaforycznie – jako wizualną i fizyczną reprezentację mentalnej i emocjonalnej kondycji, w której pozbawieni zostajemy wcześniej rozpoznanych i powszechnie akceptowanych punktów odniesienia oraz bezustannie, zarówno w makro, jak i mikro skali, doświadczamy sfragmentaryzowanej rzeczywistości pełnej skrawków obrazów i dźwięków, szczątków informacji, odprysków idei i ideologii.

 

Pomysł & kompozycja: Joanna Leśnierowska

Wykonanie: Aleksandra Borys

Scenografia i kostium: Michiel Keuper

Światło: Joanna Leśnierowska (przy współpracy koncepcyjnej Jana Maertensa)

Dźwięk & realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski
Trening głosu: Katarzyna Sitarz
Oprawa graficzna: Michał Łuczak
Produkcja: Joanna Leśnierowska
Koprodukcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
Przy wsparciu: wpZimmer Antwerp, Visegrad Artist Residency Program for Performing Arts (VARP-PA), MAAT Festival

 

 

***

 

Bilety dostępne na stronie malta-festival.pl  oraz w Punktach Informacyjnych Starego Browaru.

 

 Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2018 - belka (miniaturka)

 

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia