ENG
A A A
 marzec 2019 

Poznań/SBNT na Malcie 2018: Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

17 czerwca 2018 | godz. 17:00 | Poznań: Galeria 2, Stary Browar, ul. Półwiejska 42

Pokaz spektaklu

W ramach programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie odbędzie się pokaz spektaklu Wychodząc od działania Marii Stokłosy. W Wychodząc od działania Maria Stokłosa łączy wieloletnie doświadczenie w improwizacji tańca z pracą w obrębie choreografii eksperymentalnej. Improwizacja jest tu postrzegana nie jako intuicyjne działanie, ale jako praktyka wymagającą dyscypliny, podlegająca rygorowi zasad kompozycji oraz refleksji krytycznej. Jest także radykalną formą ekspresji opierającej się na studium nad uwagą, wyobraźnią i ucieleśnieniem. Początek tego projektu wyznacza zaproszenie Marii Stokłosy przez filadelfijską artystką Meg Foley do współpracy nad rozwojem praktyki Action is primary w 2015 roku.

 

Intencja tej praktyki – “holding what you are doing at the center of what you are doing, even as you let it slip towards new centers” – pozostaje kluczowa w pracy Stokłosy. W Wychodząc od działania artystka tworzy i transformuje zespół zadań ruchowych i performatywnych wykorzystywanych podczas kolejnych pokazów publicznych. Eksplorując możliwości badanej praktyki choreograficznej poddaje ją ciągłej konfrontacji z publicznością. Szczególnie dużo uwagi poświęca samemu udziałowi publiczności. Stokłosa korzysta z wielu strategii „wciągania” widzów w swoją pracę - prosi o pomoc i „wejście na scenę”, angażuje ich w podejmowanie decyzji dotyczących przebiegu pokazu, zachęca do wspólnego destabilizowania relacji widz performer oraz angażuje w sytuacje odnoszące się do różnych relacji między ludźmi. Artystka praktykuje elastyczność i otwartość, dostosowując się do kontekstu w którym występuje.

 

Dotąd zrealizowane pokazy odbyły się m.in. w Nowym Teatrze w Warszawie, w Komunie/Warszawa, Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej U-jazdowski, w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie z siedzibą w Domu Kultury KADR, Centrum w Ruchu w Wawerskim Centrum Kultury, w Warsaw Dance Department, a także w miejscach dedykowanych innym dziedzinom sztuki, jak na przykład: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, TR Warszawa, Ladom na Otwartym Osiedlu Jazdów (siedziba wytwórni Lado ABC), Rotacyjny Dom Kultury, Otwarta Pracownia Duży Pokój.

 

W ramach projektu Wychodząc od działania odbyły się dwa wyjątkowe pokazy zrealizowane we współpracy z Nowym Teatrem i TR Warszawa. Artystka pokazała swoją choreografię w scenografii do spektakli Uroczystość w reż. Grzegorza Jarzyny (TR Warszawa) oraz Zew Cthulhu w reż. Michała Borczucha (Nowy Teatr).

 

Wykonanie: Maria Stokłosa

Obiekty: Alicja Bielawska

***

 

Bilety dostępne na stronie malta-festival.pl  oraz w Punktach Informacyjnych Starego Browaru.

 Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2018 - belka (oryginał)

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia