ENG
A A A
 marzec 2019 
Fot. Marek Bebłot.

Kraków/Noc Teatrów: Balet Dworski „Cracovia Danza” – „Harnasie” – chor. Leszek Rembowski

16 czerwca 2018 | godz. 19:00 | Kraków: Gmach Główny Muzeum Narodowego, al. 3 Maja 1.

Pokaz spektaklu

Spektakl Harnasie w choreografii Leszka Rembowskiego miał swoją premierę w grudniu ubiegłego roku właśnie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Podczas Nocy Teatrów Harnasie znów zagoszczą w tej niezwykłej przestrzeni.

Balet-pantomima Harnasie Karola Szymanowskiego jest nie tylko pierwszym w historii muzyki polskiej utworem scenicznym w całości opartym na folklorze Podhala, ale także pierwszym, który w tak doskonały sposób łączy w sobie elementy muzyki ludowej z indywidualnym stylem kompozytora. Balet „Cracovia Danza” sięgnął po to arcydzieło, a jednocześnie jedno z najważniejszych polskich dzieł baletowych w roku 80. rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego. Choreografię powierzono Leszkowi Rembowskiemu, wybitnemu specjaliście w zakresie tańców polskich, wykładowcy Szkoły Baletowej w Poznaniu. Kostiumy zaprojektował Jan Polewka, znany krakowski scenograf, dyrektor artystyczny Teatru Starego, a za scenografię odpowiada Jan Burnat.

 

Tym razem w postać tytułowego Harnasia wcieli się Robert Kędziński, solista Baletu Opery Wrocławskiej, odtwórca m.in. roli Romea w ostatniej realizacji Romea i Julii. Artysta po raz pierwszy wystąpi gościnnie z Baletem Cracovia Danza. Wystawienie baletu zostanie również wzbogacone, jak na Noc Teatrów przystało, słowem, m.in. tekstami poetyckimi związanymi ze światem Podhala, które usłyszymy w wykonaniu Bolesława Brzozowskiego, aktora Narodowego Teatru Starego w Krakowie.

 

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 14 czerwca w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 oraz w kasie Muzeum Narodowego.

choreografia i reżyseria: Leszek Rembowski
asystent choreografa: Dariusz Brojek
kostiumy: Jan Polewka
scenografia: Jan Burnat

występują: tancerze Baletu Cracovia Danza, Robert Kędziński (gościnnie), Bolesław Brzozowski – słowo

 

Więcej o Nocy Teatrów: https://krakowskienoce.pl/noc_teatrow2018/219655,artykul,noc_teatrow.html

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia