ENG
A A A
 luty 2019 
Fot. materiały organizatorów

Wrocław: XIII Brave Festival: Alessandro Schiattarella „Altrove”

14 lipca 2018 | godz. 19:00 | Wrocław: Teatr Polski, Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c

Pokaz spektaklu

Ten pochodzący z Neapolu, a mieszkający dziś w Szwajcarii tancerz i choreograf ze swojej choroby mięśni uczynił inspirację dla własnej twórczości. W spektaklu Altrove sprawdza, jak ułomność uczynić wartością.

 

Alessandro Schiattarella – urodzony w 1982 roku włosko-szwajcarski tancerz współczesny – jest absolwentem Rudra Béjart School. Współpracuje z grupami tanecznymi jako wolny strzelec oraz występuje solo. W swoich autorskich pracach skupia się na temacie „mniej widocznej niepełnosprawności”.


Kiedy miał 15 lat, rozpoznano u niego neurologiczno-mięśniową chorobę Hirayamy (odmiana stwardnienia zanikowego bocznego), która z czasem stopniowo osłabiała siłę jego rąk. Nie przeszkodziło mu to jednak w rozwijaniu kariery tancerza w renomowanych, międzynarodowych zespołach, takich jak: Béjart Ballet w Lozannie, Ballet du Grand Théâtre, East West Theater Company w Sarajewie czy Scapino Ballet w Rotterdamie. W 2015 roku otrzymał nagrodę Choreographic Captures Competition za wideo-choreografię pt. Mani-Cure.

 

Spektakl Altrove to solowy projekt, w którym Alessandro zgłębia temat bycia profesjonalnym tancerzem, a zarazem człowiekiem chorym na rzadką odmianę miopatii. W 2017 roku został zaproszony do prestiżowej europejskiej sieci Aerowaves. Tytułowe altrove (wł. „gdzieś”) to przestrzeń konfrontacji, dialogu, zabawy, gdzie inność staje się inspiracją. W tym tajemniczym „gdzieś” obiekty i kończyny nie funkcjonują już tak, jak zostały „zaprojektowane”. Wychodząc od autobiograficznego doświadczenia niepełnosprawności, tancerz poszukuje rozwiązań, jak ukrywać odmienność, konfrontować się z nią, by ostatecznie ją w sobie zaakceptować.

 

Tak solo opisuje sam Schiattarella: Wszystko zaczyna się od ciała jaszczurki na ścianie, jej ruchy są minimalne. Pojawia się pytanie: jak schować się przed oceniającym spojrzeniem, będąc całkowicie odsłoniętym? Rezygnując z tego zamiaru, tancerz konfrontuje się ze swoim alter ego – odbiciem silniejszej, sprawniejszej istoty, którą w sobie dostrzega. Jego cienie wydają się żywe, przejmują kontrolę, poruszają się same, tworząc schronienie lub klatkę dla tancerza: jak od nich uciec? Być może najlepszym rozwiązaniem jest pozycja z głową w dół; ten nowo odkryty, odmienny punkt widzenia daje większą wolność. Wówczas potrzeba ukrycia się przestaje już być problemem.

 

Po spektaklu organizatorzy zapraszają na spotkanie z artystą. 

Więcej informacji

 

Bilety: 20 zł( przedsprzedaż)/30 zł

 

Film promocyjny: https://vimeo.com/197667266

 

Spektakl powstał we współpracy z Roxy Birsfelden.

 

Udział Alessandra Schiattarelli na Brave Festivalu jest możliwy dzięki wsparciu Pro Helvetia, Schweizer Kulturstiftung.

 

 

***

 

Brave Festival 

 

Brave Festival jest jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

 

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. W tym roku, po przerwie, Brave Festival powrócił do Wrocławia w formie biennale. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu,  które organizatorzy otrzymali od gminy Wrocław. Fundusze na wydarzenie przekazało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

„Przeciw wypędzeniom z kultury” – hasło przewodnie festiwalu – doskonale oddaje jego istotę. Organizatorzy dbają, by Brave Festival był przede wszystkim okazją do dyskusji nad problemami społeczności zamieszkujących różne części globu. Również w tym roku niezwykli artyści opowiedzą publiczności o różnych powodach marginalizacji – politycznych, ekonomicznych i obyczajowych. Walka, podejmowana każdego dnia przez społeczności kultywujące swoją kulturę, w czasie festiwalu staje się również udziałem publiczności.

 

Brave Festival miał dotąd 12 niezwykłych edycji. Każda z nich otwierała drzwi do krainy tradycji i duchowego dziedzictwa kultur całego świata, których kultywowanie staje się dziś ogromnym wyzwaniem.

 

Brave Festival od wielu lat wspierany jest honorowymi patronatami UNESCO, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia oraz w podczas tej edycji Patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

 

http://www.bravefestival.pl

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia