ENG
A A A
 czerwiec 2019 
Warszawa/15.urodziny Instytutu Teatralnego: 
 Stół choreograficzny „The Battle” – dyskusja środowiska tanecznego

Warszawa/15.urodziny Instytutu Teatralnego: Stół choreograficzny „The Battle” – dyskusja środowiska tanecznego

25 sierpnia 2018 | godz. 14:00 | Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, w godz. 14.00-16.00.

Dyskusja

 W ramach jubileuszu 15-lecia Instytutu Teatralnego odbędzie się stół choreograficzny The Battle, czyli dyskusja środowiska tanecznego – słowny pojedynek z udziałem zaproszonych gości.

 

Skąd pomysł?
W marcu 2017 roku Instytut Teatralny we współpracy z Centrum w Ruchu rozpoczął program Ruch w Instytucie. Cykl regularnych zajęć z ruchu i świadomości ciała, mających na celu rozwijanie umiejętności oraz zwiększenie wiedzy o choreografii i tańcu w środowisku teatralnym. Od tego czasu poprowadzonych zostało 13 bloków warsztatowych z udziałem 9 pedagogów (http://www.instytut-teatralny.pl/projekty/ruch-w-instytucie/ i http://www.instytut-teatralny.pl/projekty/ruch-w-instytucie-2017-2018/).

 

Choreografów nauczających w programie Ruch w Instytucie oprócz niezależnej pracy w zawodzie choreografa, performera czy tancerza, łączy często praca u boku reżyserów w teatrze dramatycznym. Dlatego w ramach Dnia Otwartego Instytut Teatralny zaprasza do dyskusji nad ciągle zmieniającą się rolą choreografa w teatrze dramatycznym, a także nad tym, w jaki sposób taniec oraz teatr wzajemnie na siebie wpływają: które elementy tych form artystycznej ekspresji są wspólne, a które stanowią konstytutywne różnice.

 

Idea
Przebieg spotkania zostanie oparty na testowanej przez IT formule performatywnej dyskusji The Battle oraz konwencji debaty oksfordzkiej. Do udziału w dwóch słownych „pojedynkach” zaproszono 12 panelistów – choreografki i choreografów, reżyserki i reżyserów, badaczki i badaczy teatru i tańca. Ich zadaniem będzie bronić wylosowanej przez grupę tezy lub kontr-tezy.

 

W trakcie dwóch rund debat zostaną poruszone zagadnienia, które bezpośrednio wpływają na kształt życia tanecznego i teatralnego w Polsce. Pierwsze dotyczyć będzie edukacji teatralnej – postawione zostaną dwie przeciwne tezy: z jednej strony, że powinna być ona prowadzona wyłącznie metodami tradycyjnymi; z drugiej, że programy szkolne i akademickie powinny zawierać również nowe metody pracy z ciałem. W trakcie kolejnej rundy uczestnicy przyjrzą się roli choreografa w teatrze dramatycznym – jedni z nich będą bronić jego autonomiczności, wylosowani przeciwnicy – jego funkcji jako pedagoga teatralnego. Ideą debaty jest akceptacja różnych stanowisk, poszerzenie własnych perspektyw i wzmacnianie „dobrych praktyk” prowadzenia dyskusji.

Po retorycznych starciach dwóch grup to widownia zdecyduje, która strona przekonała ją swoją argumentacją.

 

Spotkanie organizowane jest przez Instytut Teatralny we współpracy z Centrum w Ruchu oraz Latającą Akademią Języków Tańca (LAJT). Poprowadzą je Weronika Pelczyńska oraz Wojciech Klimczyk.

 

Pozostałe wydarzenia w ramach jubileuszu::


11.55 - Ruch w Instytucie - zajęcia otwarte przed jesiennym cyklem programu (Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Iza Szostak);
12.00-14.00 - Doświadczenie laboratoryjne w Archiwum Jana Dormana (warsztaty dla rodzin);
14.00-16.00 - Doświadczenie laboratoryjne w Archiwum Jana Dormana (warsztaty dla dorosłych);
14.05 - 19.30 - Zasłuchaj się (sześć słuchowisk eksperymentalnych);
16.00 - Instytut Teatralny 2013-2018. Trzecie pięciolecie (prezentacja książki jubileuszowej i pokaz filmu o 15 latach działania IT);
18.00 - Wanna see them. Portrety w wannie (wernisaż wystawy fotografii Chrisa Niedenthala i Woodego Ochnio);
19.30 - Typ A Marii Morozowicz-Szczepkowskiej (czytanie sceniczne);
21.00 - Iluminacja fasady Instytutu (mapping na temat historii Instytutu Teatralnego);
21.30 - Najgorszy DJ TITO - urodzinowe balety na trawie.

 

Partnerem technologicznym wydarzenia jest firma Prolight Spółka z.o.o. organizator Sceny Jutra.

Więcej informacji:

http://www.instytut-teatralny.pl/aktualnosci/instytut-teatralny-swietuje-15-urodziny_2018-08-25

 

 

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia