ENG
A A A
 lipiec 2019 
Fot. materiały artystów.

Warszawa/Królewskie Arkady Sztuki 2018: Sławek Krawczyński, Anna Godowska „Hamlet. Sen”

24 sierpnia 2018 | godz. 20:00 | Warszawa: Zamek Królewski/Arkady Kubickiego

Pokaz spektaklu

W ramach IX edycji festiwalu artystycznego Królewskie Arkady Sztuki, realizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie, odbędzie się pokaz spektaklu Hamlet. Sen Sławomira Krawczyńskiego (scenariusz i reżyseria) i Anny Godowskiej (choreografia), w wykonaniu Borysa Jaźnickiego.

 

Umrzeć – usnąć –
Spać – i śnić może? Ha, tu się pojawia
Przeszkoda: jakie mogą nas nawiedzić
Sny w drzemce śmierci, gdy ścichnie za nami
Doczesny zamęt?

(William Szekspir, Hamlet)

 

Widowisko Hamlet. Sen prezentuje wizję pośmiertnej wędrówki szekspirowskiego bohatera przez jego własne dzieje. Konteksty literackie, które przywołuje spektakl, wykraczają poza akcję słynnej tragedii – ważnym punktem odniesienia jest także Tybetańska księga umarłych, starożytny tekst stanowiący zbiór pouczeń dla duszy zmarłego. Z tej perspektywy historia Hamleta czytana jest na nowo.

 

Projekt stanowi kontynuację prac artystyczno-badawczych Krawczyńskiego i Godowskiej, poświęconych zastosowaniu technik pracy ze snami i nieświadomością w praktyce tańca i teatru. Badania te, rozwijane od 2004 roku, dotyczą przede wszystkim sztuki tańca. Hamlet. Sen jest pierwszym przedsięwzięciem w ramach tego długofalowego projektu, w całości skoncentrowanego na sztuce aktora.

 

Scenariusz i reżyseria: Sławomir Krawczyński

Choreografia: Anna Godowska

Występuje: Borys Jaźnicki

Muzyka: Peter Łyczkowski

 

 

Anna Godowska i Sławek Krawczyński współpracują od 1999 roku. W latach 2001–2012 prowadzili wspólnie Teatr Bretoncaffe, którego dorobek stanowi kilkanaście spektakli, prezentowanych na wielu przeglądach w kraju i za granicą. Realizacje artystycznego tandemu wielokrotnie reprezentowały Polskę na festiwalach i pokazach za granicą – we Francji, w Niemczech, Rosji, Czechach, Słowacji, Estonii, Chorwacji, Słowenii, Brazylii, Gruzji, na Białorusi, Ukrainie i Węgrzech.

 

Pierwszy spektakl teatru – Lustro. Byliśmy tam któregoś dnia, lecz zdążyliśmy zapomnieć – otrzymał jedną z nagród głównych VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej.

 

Najważniejszym elementem wspólnej pracy artystów jest – wspomniany wyżej – projekt badawczy pod nazwą Taniec śniącego ciała, zainicjowany w 2005 roku w ramach rezydencji Anny Godowskiej w paryskim Centre National de la Danse. Celem tego przedsięwzięcia jest zastosowanie w praktyce tańca i teatru idei psychologii analitycznej Carla Gustava Junga oraz psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindella. Programową syntezę poszukiwań duetu stanowi projekt Święto snów (The rite of dreams project"), rozpoczęty w 2013 r. Pierwsze przedstawienie w ramach tej inicjatywy, Niżyński. Święto snów, zrealizowany w całości w oparciu o rozwijane przez artystów metody, otrzymał dwie nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas Polskiej Platformy Tańca 2014 w Lublinie: za najlepszy spektakl oraz za najlepsze wykonanie artystyczne. W 2015 r. Anna Godowska i Sławomir Krawczyński otrzymali nagrodę okolicznościową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 15-lecia wspólnej pracy artystycznej – za osiągnięcia i wkład w rozwój tańca współczesnego w Polsce. Przedostatni spektakl artystów – Bataille i świt nowych dni, to ekspresyjna, poruszająca interpretacja twórczości wybitnego filozofa Georges’a Bataille’a.

 

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasie zamkowej i przed spektaklem w Arkadach Kubickiego.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w zaproponowanym repertuarze.

Informacje: tel. (22) 35 55 170, e-mail: ttaraszkiewicz@poczta.onet.pl


Projekt powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy

 

 Arkady Kubickiego 2018 (miniaturka)

 

 

 

O festiwalu:

https://www.zamek-krolewski.pl/ogrody-i-arkady-kubickiego/arkady-kubickiego/krolewskie-arkady-sztuki-2018

 

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia