ENG
A A A
 lipiec 2019 
Warszawa/ Ruch w Instytucie 2018: Iza Szostak „Zmysły. Eksperyment. Choreografia i tekst” – warsztaty

Warszawa/ Ruch w Instytucie 2018: Iza Szostak „Zmysły. Eksperyment. Choreografia i tekst” – warsztaty

5 listopada 2018 | godz. 09:00 | Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, w godz. 9.00-11.00.

Warsztaty

W ramach cyklu Ruch w Instytucie 2018 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza w cztery kolejne poniedziałki listopada do udziału w warsztatach z Izą Szostak, zatytułowanych Zmysły. Eksperyment. Choreografia i tekst

 

 

O warsztatach w pytaniach do choreografki i jej odpowiedziach:

 

1. Czym jest dla Ciebie choreografia?

Zajmuję się tańcem, performansem oraz choreografią. W swoich poszukiwaniach artystycznych badam wpływ nowych technologii na tożsamość jednostki. Interesuje mnie perspektywa nowego materializmu, który dostarcza narzędzi do postrzegania materii jako aktywnej i sprawczej. Tworzę choreografie w oparciu o systemy komunikacji pomiędzy ciałami a obiektami. Przetwarzam obrazy ze sztuk wizualnych, filmów, badań antropologicznych i własnej biografii. Rozumiem choreografię jako instrument, pozwalający tworzyć nowy porządek.
 
2. Co jest według Ciebie najistotniejsze w pracy z aktorem/ performerem w teatrze?

Najważniejsze jest dla mnie zainteresowanie aktora różnorodnymi strategiami pracy z ciałem. Chcę stworzyć między nami platformę wzajemnego zaufania, dzięki któremu otwiera się przestrzeń na wspólny eksperyment.

 

 

3.  Na czym chciałabyś/chciałbyś skupić się podczas prowadzonych przez siebie zajęć?

Zajmiemy się odkrywaniem potencjału ciała w ruchu, zarówno poprzez doświadczenia zmysłowe, jak i za pomocą zadań ruchowych. Wszystkie zaproponowane ćwiczenia będą służyły pobudzaniu wyobraźni, pomysłowości oraz odkrywaniu dotychczas nierozpoznanych możliwości ciała. Warsztat będzie również przygotowywał do uświadomienia sobie, czym jest tekst, czas, relacje, przestrzeń i jakość ruchu w sztukach performatywnych. Będziemy obserwować, jak te elementy (narzędzia) wpływają na nasze indywidualne wybory, jakie wywołują w nas stany oraz jak oddziałują na relacje w grupie. Warsztat jest przeznaczony dla wszystkich (niezależnie od poziomu zaawansowania) zainteresowanych eksploracją ruchu, zagadnieniami kompozycji, sztuką performansu i choreografią.

 

Bilety: pojedyncze zajęcia – 30 zł (osoby powyżej 60. roku życia – 15 zł), karnet na cykl – 290 zł (250 zł w przedsprzedaży).

Bilety na stronie: www.instytut-teatralny.pl oraz w księgarni „Prospero” w Instytucie Teatralnym.

 

Info: bilety@instytut-teatralny.pl, liczba miejsc ograniczona

 

 

Iza Szostak – tancerka, choreografka. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Codarts/ Rotterdam Dance Academy w Holandii. Stypendystka Polskiego Ministerstwa Kultury, Holenderskiego Corrie Hartong Fonds, międzynarodowego projektu dla młodych choreografów SPAZIO, Programu Alternatywnej Akademii Tańca oraz Solo Project Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Odbyła staż w Belgii w zespole Jana Fabre’a/ Troubleyn. Współpracowała m.in. z Michaelem Schumacherem, Amy Raymond, Anną Holter, Taldans, Krzysztofem Garbaczewskim, Komuną//Warszawa, Wojtkiem Ziemilskim, Marysią Stokłosą, Edytą Kozak, Bartoszem Frąckowiakiem, Isabelle Schad. Na stałe współpracuje z artystą wizualnym i muzykiem eksperymentalnym Kubą Słomkowskim. Autorka przedstawień: From culture to nature, The glass jar next to the glass jar, RE//MIX Merce Cunningham, Ciało. Dziecko. Obiekt., Europa. Śledztwo, Balet koparyczny, National Affairs, PRIV. Jej spektakle autorskie oraz spektakle, przy których pracowała, były wystawiane m.in. w Holandii, Niemczech, Portugalii, Chinach, Islandii i Polsce. Współtworzy warszawskie Centrum w Ruchu.

 

***

 

Ruch w Instytucie to regularne zajęcia z ruchu i świadomości ciała, mające na celu rozwijanie umiejętności oraz zwiększanie wiedzy o choreografii i tańcu. Ruch w Instytucie 2018 to kontynuacja programu, który rozpoczął się w marcu 2017 roku. Do tej pory zajęcia w ramach programu prowadzili: Izabela Chlewińska, Anna Nowicka, Weronika Pelczyńska, Renata Piotrowska-Auffret, Tomasz Przytycki, Magdalena Ptasznik, Katarzyna Sitarz, Maria Stokłosa i Urszula Wojtkowiak. W tej odsłonie organizatorzy proponują trzymiesięczny cykl z Ramoną Nagabczyńską, Agnieszką Kryst i Izą Szostak.

 

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia