ENG
A A A
 maj 2019 
Fot. materiały organizatorów

Warszawa/XVII Festiwal Ciało/Umysł/Wieczór młodych artystów z krajów arabskich cz.I: Pokaz filmu „#2 TEHERAN”

1 października 2018 | godz. 20:00 | Warszawa, Teatr Studio, pl. Defilad 1

Film tańca/o tańcu

W ramach XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na wieczór młodych artystów z krajów arabskich, podczas którego odbędzie się Pokaz filmu #2 TEHERAN autorstwa berlińskich artystów Daniela Köttera i Constanze Fischbeck z cyklu state-theatre – Bejrut, Berlin i Teheran.

 

Opis filmu:

 

State-theatre (państwo teatr) to modułowy projekt artystyczny, który bada warunki dla sztuk performatywnych w sześciu miastach: Lagos, Teheranie, Berlinie oraz Detroit, Bejrucie i Mönchengladbach. Pierwsza trylogia koncentruje się na reprezentatywnej dla państwa architekturze teatrów narodowych i państwowych w Lagos, Teheranie i Berlinie, które tymczasowo utraciły swoją zamierzoną funkcję społeczną i polityczną. Druga trylogia analizuje alternatywne miejsca spotkań w zmieniających się nieustannie miastach oraz performatywne walory przestrzeni publicznych w Bejrucie, Detroit i Mönchengladbach.

 

Jak stworzyć miejsce dla twórczego życia kulturalnego po zakończeniu epoki klasycznej architektury teatralnej? Każde przeprowadzone przez twórców filmów studium przypadku wychodzi od miejsc, które pozbyły się funkcji społecznych: opuszczonych obszarów, placów budowy, nieużywanych lub reinterpretowanych budynków – pustych przestrzeni w miejskiej tkance, oraz budynków, które miały być symbolicznymi miejscami zgromadzeń artystycznych: teatrami. „Teatr” staje się tu po prostu synonimem symbolicznego miejsca spotkań.

 

Vahdat Hall to pierwsza i jedyna klasyczna siedziba opery i baletu w Teheranie. Budowa gmachu została zlecona w 1966 roku przez reżim szacha, a jego główna sala przypomina Operę Wiedeńską. Motywy dekoracyjne przywodzą na myśl formy rodem z Persepolis, najbardziej reprezentatywnej architektury starożytnego imperium perskiego. Przez trzynaście lat w sali tej gościł klasyczny repertuar baletowy i operowy, choć archiwum Vahdat Hall nie przechowuje żadnych zapisów z tego okresu.

 

Kadr 1: Od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku w Vahdat Hall nie odbywały się spektakle operowe i baletowe.
Kadr 2: Tancerka Sara Reyhani w 1999 roku na scenie Vahdat Hall zaprezentowała się jako solistka pierwszego pokazu tzw. ruchu rytmicznego.
Kadr 3: W roku 2004, z inicjatywy prywatnej, dawne warsztaty Vahdat Hall zostały przekształcone w teatr lalkowy. Dziś jedyną sceną wystawiającą spektakle operowe w Iranie jest Ferdosi Hall. Obecnie nie ma planów przywrócenia Vahdat Hall pierwotnej funkcji siedziby baletu i opery.

 

Pokaz filmu stanowi I. część Wieczoru młodych artystów z krajów arabskich.\

 

Plan wieczoru:

 

Cały wieczór
18.00 - 21.15 | bilet 30 zł | scena malarnia + scena modelatornia 

Możliwość zakupu biletów odzielnie na każdą część wieczoru.

 

I cz. wieczoru

-18.00 - 19.00 | bilet 20 zł | scena malarnia + scena modelatornia

 Hamdi Dridi (Tunezja- Francja) I listen, (you) see,  أنا نسمع (إنتي) تشوف
 Bassam Abou Diab (Liban) under the flesh

 

- 19.15 scena modelatornia

Panel dyskusyjny (w jęz. angielskim)
Panel o współczesnym tańcu arabskim, prowadzenie dr. Patrycja Sasnal

 

-20.00 scena modelatornia
Pokaz filmu #2 TEHERAN w reż. Daniela Köttera i Constanze Fischbeck 

(nie ma gwarancji miejsca na panel/ pokaz filmowy)

 

II cz. wieczoru
20.30 - 21.15 | bilet 20 zł | scena malarnia
Yara Boustany (Liban), ēvolvō

(nie ma gwarancji miejsca na panel/ pokaz filmowy)

 

 

Bilety

cały wieczór bilet 30 zł, I cz. wieczoru bilet 20 zł, II cz. wieczoru bilet 20 zł

 

 

***

 

 

O Festiwalu:

 

Zaproszeni w 2018 roku na Ciało/Umysł artyści stawiają sobie i nam osobiste pytania – bez oskarżeń, gotowych rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. Mierzą się ze stereotypami, sięgają do bogatej tradycyjnej kultury swoich krajów po to, by mówić o ich współczesności. Zapisane w spektaklach indywidualne doświadczenie otwiera możliwość porozumienia opartego na empatii, pozwala zrewidować to, co znane. Jest punktem wyjścia do rozmowy zarówno o Europie i świecie arabskim, jak i o nas samych.

 

Artyści, czerpiąc z tradycyjnej muzyki swoich krajów, korzystając z nowych form sztuki tańca i performansu tworzą współczesną opowieść o tym, jak nowe wciąż spotyka się ze starym. Pośrednio przypomnimy też o obecnych problemach geopolitycznych. W pracach odnajdziemy napięcia panujące na Bliskim Wschodzie, skąd artyści pochodzą. Będziemy mówić o burzeniu starożytnych zabytków, o kruchości przedmiotów i ludzkiego życia, ale też o podwójności kultury, wygnaniu i nieobecności. Będziemy badać obszary, które konfrontują z iluzjami i nadziejami związanymi z twórczością, i te, które dotykają tematów podporządkowania, manipulacji i wzajemnej zależności. W czasie, kiedy wszystkie światła skierowane są na kobiety, my zobaczymy, jak w tym świecie radzą sobie mężczyźni.

 

Zatem: zorientuj się! – gdzie teraz tak naprawdę jesteś? Zorientuj się! – czy Wschód może być bliski? Zorientuj się! – jaka jest twoja orientacja? Rozejrzyj się wokół siebie! – zachowaj czujność wobec świata, zobacz co się wokół zmienia, wejrzyj w siebie, a może przeorientuj się, jeśli się zgubiłeś…

 

Edyta Kozak, dyrektor artystyczna

 

W programie XVII edycji Ciało /Umysł spektakle artystów z Tunezji / Francji, Libanu i Austrii, premierowe pokazy polskich artystów, walka taneczna i warsztaty z udziałem młodych artystów, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, arabska kuchnia i muzyka.

 

Zorientuj się! Przyjdź na Ciało/Umysł 

 

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł 

Współorganizator: STUDIO teatrgaleria

Partnerzy: network apap - advancing performing arts project, program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Instytut Francuski, Instytut Francuski w Polsce, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Samo Centrum Wszechświata, Hala Gwardii.

Patronat medialny: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket,

E-teatr.pl, Teatralia.com.pl, TaniecPOLSKA.pl 

 

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Więcej informacji o festiwaluwww.cialoumysl.pl

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia