ENG
A A A
 lipiec 2019 
materiały organizatora

Opole/Scena dla tańca 2018/„MOŻNA / w ruchu”: Theater o.N/ Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk „fliegen&fallen”

4 listopada 2018 | godz. 11:00 | Opole: Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12

Pokaz spektaklu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na fliegen&fallen - spektakl taneczny, będący kompozycją poetyckich obrazów, przygotowany z myślą o widzach od 2. do 5. roku życia. Na wyjątkowo sprężystej scenie spotykają się dwaj tancerze – Rafał Dziemidok oraz Florian Bilbao. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu MOŻNA / w ruchu. Projekt ma na celu promocję tańca współczesnego, w tym także twórców działających na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych.

 

Wspólnie, do muzyki Moritza Gagema, tworzą ruchowe przedstawienie o lataniu i spadaniu. Za sprawą ich choreografii widzowie odkryją znaną prawdę o tym, że latanie jest nieodzownie połączone ze spadaniem. To, co wzniosło się do góry, nieuchronnie spada w dół.

 

Wysoko, wysoko nad ziemią i tuż przy jej powierzchni – podskoki, turlania, gibania, potknięcia. Unoszenie się i spadanie. I tak w kółko – z powietrza na ziemię! Podnosimy się, wstajemy, staramy się ustać prosto, niezachwianie, złapać balans. I znowu próba latania – wznoszenie się, szybowanie do góry.

 

Frank Fierke, artysta specjalizujący się w tworzeniu przestrzennych obiektów powietrznych, na potrzeby spektaklu stworzył prawdziwą maszynę do spełniania życzeń – wykreował scenografię, która pozwala zarówno twardo stąpać po ziemi, jak i wykonywać najbardziej zwariowane skoki i nieoczywiste lądowania. Po tym jak tancerze przetestują, jak funkcjonuje ta niezwykła przestrzeń, również widzowie będą zaproszeni do wspólnego działania i latania.

 

bezpłatne wejściówki do odbioru od poniedziałku 22.10 od godz. 16.30 w kasie biletowej GSW

 

występują: Rafał Dziemidok, Florian Bilbao

koncepcja: Florian Bilbao

choreografia: Rafał Dziemidok, Florian Bilbao

scenografia: Frank Fierke

muzyka: Moritz Gagern

kostiumy: Sebastian Ellrich

światło: Klaus Dust

asystent reżysera: Michaela Millar

opieka merytoryczna: Alicja Morawska-Rubczak

media: Barbara Gstaltmayr

koordynator produkcji: Doreen Markert

koordynator artystyczny projektu: Vera Strobel

 

Koprodukcja Teatru o.N. (Niemcy) i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (Polska)

Zrealizowane dzięki wsparciu Capital Cultural Fund, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.

 

Theatre o.N. to prawie 40-letnie stowarzyszenie aktorów i lalkarzy, reżyserów, muzyków i pisarzy. Założony w 1979/80 pod nazwą Zinnober, był pierwszym niezależnym teatrem w byłej NRD. Od 2010 roku teatr przy słynnym Kollwitzplatz koncentruje się na eksploracji i rozwoju teatru dla publiczności od dwóch lat. Od 2013 roku prezentuje dwa razy w roku "FRATZ International - Festiwal dla bardzo młodych". Od 2016 roku regionalny festiwal 0-6 "Berliner Schaufenster" kończy program dla młodej publiczności. Ponadto teatr rozwija produkcje z dziećmi i nastolatkami na obszarach o niekorzystnych warunkach społecznych. Program dla dorosłych poświęcony jest rozwojowi nowych zabaw metodami teatru biograficznego i teatru lalek.

 

 

Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk jw.

 

***

 

MOŻNA / w ruchu to projekt mający na celu aktywne spotkania w ramach odbioru działań ruchowych oraz promocję tańca współczesnego, w tym także twórców działających na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych. W Opolu, Kluczborku i Kędzierzynie-Koźlu – miastach bez stałych scen tanecznych – zaprezentowane zostaną polskie i niemieckie spektakle interaktywne i instalacje skierowane do dorosłych w towarzystwie dzieci w wieku od kilku miesięcy do pięciu lat.

 

Prezentacjom towarzyszyć będzie platforma skierowana do osób zajmujących się tańcem współczesnym dla dzieci i edukacją, połączona z kursem mistrzowskim prowadzonym przez Alfreda Zinolę – wybitnego choreografa pracującego na stałe w Niemczech. To projekt mający na celu aktywne spotkania w ramach odbioru działań ruchowych oraz promocję tańca współczesnego, w tym także twórców działających na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych.

 

 

Wydarzenie jest częścią projektu MOŻNA / w ruchu, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca.

 

 IMIT (miniaturka)    Scena dla tańca 2017 (miniaturka)

 

Można Sdt 2018 belka (miniaturka)

 

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia