ENG
A A A
 lipiec 2019 
 fot. Peter Brenkus

Kraków/ BalletOFFFestival 2018: Jaro Viňarský – warsztaty dla początkujących

24 listopada 2018 | godz. 10:30 | Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury | Kraków

Warsztaty

Nowohuckie Centrum Kultury – Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza osoby początkujące do udziału w warsztatach ze słowackim tancerzem Jarem Viňarským, które odbędą się w ramach BalletOFFFestival 2018. Warsztaty będą się składać z dwóch części: zajęć z tańca współczesnego oraz praktyki i kreacji pod hasłem W stanie ruchomego bezruchu.

 

Warsztaty odędą się w godzinach 10.30-14.30.

 

cena warsztatów: 80 zł

karta zgłoszenia i regulamin: nck.krakow.pl/kcc/balletofffestival/warsztaty-dla-poczatkujacych/

kontakt: kcc@nck.krakow.pl

 

Zajęcia z tańca współczesnego (2 godziny) – teoria i technika

 

Ciało i potrzeba grawitacji / Podstawowe relacje z ziemią (też – z planetą Ziemią) w pracy tancerza

 

Zajęcia będą bazować na metodach Jara Viňarský’ego, których użył on podczas pracy nad jego nagradzanym solo w spektaklu The Last Step Before. Uczestnicy skupią się na technicznych aspektach pracy z ciałem pozostającym w relacji z podłogą, takich jak:

koncepcja grawitacji, centrum – środek ciężkości ciała a podłoga, redukcja pracy mięśni w zetknięciu z podłogą, i jej wspieranie, fizyczna transformacja podczas zmiany płaszczyzn poruszania się pomiędzy najwyższym poziomem, środkowym i poziomem podłogi.

 

W STANIE RUCHOMEGO BEZRUCHU (2 godziny) – praktyka i kreacja

 

Warsztat skoncentrowany na istotnych cechach procesu kreatywnego i rozwoju umiejętności performatywnych

 

Podczas tych zajęć poruszone zostaną takie kwestie jak odkrywanie bezruchu i stopniowe rozwijanie działań ruchowych w kierunku pełnego kinestetycznego doświadczenia tańca, oraz kompozycja jako wyjaśnianie: odkrywanie fenomenu tańca – w jaki sposób taniec wyraża emocje, relacje i opowiada historie w bardzo świeży i niekonwencjonalny sposób, przebijając się przez stereotypy, rozumowanie i linearną logikę. Uczestnicy poznają ćwiczenia i techniki odnajdywania słownictwa ruchowego, przykładowo:

 

Cztery postawy uważności i świadomości ciała: leżenie, siedzenie, stanie i chodzenie

Mały taniec: odkrywanie historii całego swojego życia ruchowego

Bliski i odmienny – taneczny głos: odkrywanie własnego języka ruchowego

 

Jaro Viňarský – urodził się w 1978 roku na Słowacji. Studiował choreografię baletu w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie na Słowacji oraz choreografię na Akademii Sztuk Scenicznych w czeskiej Pradze. Od 1998 roku jako tancerz i performer, a także choreograf współpracuje z artystami słowackimi i zagranicznymi oraz z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego w Polsce. Prowadzi również warsztaty taneczne, głównie dla tancerzy niezawodowych. Jaro Viňarský zdobył szereg nagród, m.in. 2. Nagrodę imienia Jarmili Jeřábkovej w Pradze w 2001 i 2003 roku, odpowiednio za Sorton i Tea Never Brewed. W 2006 roku otrzymał Nagrodę Publiczności podczas Czeskiej Platformy Tańca oraz Nagrodę Sazka w kategorii Odkrycie taneczne – obie za swoje solo w spektaklu The Last Step Before. W 2011 roku Viňarský założył organizację non-profit SKOK! działającą na rzecz rozwoju tańca współczesnego i teatru fizycznego na Słowacji.

 

Dorobek choreograficzny Jara Viňarský’ego obejmuje następujące tytuły: ANIMALINSIDE (2012-13), XIRA (2013-15), ABSENT dla czeskiej grupy tanecznej VerTeDance (2015), L’AMOUR dla studentów Akademii Sztuk Scenicznych w czeskim Brnie (2015) czy też ostatnie dzieło, stworzone we współpracy z czeską reżyser teatralną Petrą Tejnorovą, YOU ARE HERE (2016).

 

W 2010 roku rozpoczął trwającą do dziś współpracę z Pavlem Zuštiakiem (Palissimo Company, Nowy Jork) nad THE PAINTED BIRD / BASTARD (2010, główna rola solowa w trylogii) i ENDANGERED PIECES (2013).

 

Dzieła Viňarský’ego prezentowane były na festiwalach na Słowacji, w Czechach, Rosji, Chorwacji, Austrii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Bułgarii, Danii, Francji i Stanach Zjednoczonych.

 

W 2013 roku otrzymał nagrodę New York Dance and Performance Award (Bessie Award) w kategorii wybitne wykonanie za występ w spektaklu Pavla Zuštiaka dla Palissimo Company Bastard podczas La MaMa Moves! Dance Festival. 

 

Więcej informacji o festiwalu: balletofffestival.pl/ lub www.facebook.com/balletoff/

 

BalletOFFFestival 2018 stopka najnowsza (miniaturka)

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia