ENG
A A A
 lipiec 2019 
Warszawa: Warszawskie Muzeum Tańca „Warszawo, tańcz!”

Warszawa: Warszawskie Muzeum Tańca „Warszawo, tańcz!”

10 listopada 2018 | godz. 19:00 | Warszawa: Ośrodek ZAWIROWANIA, ul. Belwederska 20/22.

Pokaz spektaklu

Na scenie Ośrodka Zawirowania Warszawskie Muzeum Tańca wystąpi z programem Warszawo, tańcz!, podczas którego zaprezentuje dorobek pionierów tańca modern z lat 1918 – 1939, w interpretacji obecnie tworzących w stolicy tancerzy i choreografów.

 

Marta Kosieradzka inspirowała się postacią Tacjanny Wysockiej, której życie toczyło się pomiędzy dwoma miastami – Warszawą i Petersburgiem. W etiudzie pokazana jest jako natchniona i nieco egzaltowana artystka, zafascynowana Isadorą Duncan, a zarazem jako twórczyni sztuki kabaretowej i rewiowej.

 

Bartek Woszczyński przybliża trzy najbardziej znaczące okresy życia Marie Rambert, nadając im unikalny styl choreograficzny. Jako absolwent założonej Rambert School of Ballet and Contemporary Dance w Londynie wcielił się w rolę ucznia samej Rambert.

 

Sonię Egner w postaci Haliny Szmolcówny najbardziej zainspirowała barwność i różnorodność życia artystki oraz szybki rozwój jej kariery. „Halina: romantyczne role, romantyczne życie i romantyczna śmierć. Brzmi jak idealny scenariusz do filmu o wybitnej primabalerinie” – mówi artystka.

 

Etiuda przygotowana przez Artura Grabarczyka jest współczesną interpretacją twórczości Feliksa Parnella. Punktem odniesienia są zainteresowania estetyczne i fantazje artystyczne Parnella. Pracując z bazą zdjęć oraz księgą dzienników, Grabarczyk skupia się na podobieństwach i różnicach między sobą a Feliksem Parnellem.

 

Iwona Wojnicka i Marta Kosieradzka w swojej etiudzie odnoszą się do fragmentu biografii tanecznej Poli Nireńskiej. Osią etiudy jest wewnętrzny konflikt tej artystki, który Iwona Wojnicka odnalazła w jej wspomnieniach: „moje rodzinne tradycje były w konflikcie z tym, czego nauczała Wigman”.

 

Wstęp wolny.

 

Choreografia: Iwona Wojnicka

Choreografia i taniec:

Marie Rambert // Bartosz Woszczyński

Tacjanna Wysocka // Marta Kosieradzka

Halina Szmolcówna // Sonia Egner

Pola Nireńska // Iwona Wojnicka, Marta Kosieradzka

Feliks Parnell // Artur Grabarczyk

Reżyseria przestrzeni: Roman Woźniak

Kompozycje audiowizualne: Wiktor Podgórski

Kolaże filmowe: Marta Kawecka

Muzyka: Wiktor Podgórski, India Czajkowska, Rafał Smoliński

Narracje: Iwona Wojnicka, Miron Jagniewski

Reżyseria dźwięku: Rafał Smoliński

Kierownictwo produkcji: Joanna Stasina

 

Projekt jest współfinansowany przez Biuro Kultury m.st. Warszawy.

 

 

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia