ENG
A A A
 maj 2019 
materiały organizatora

Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „Baletowe historie” – spotkanie z Joanną Sibilską

11 grudnia 2018 | godz. 19:00 | Kraków: SPATiF, Rynek Główny 41

Spotkanie

Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza na drugie w sezonie 2018/2019 spotkanie z cyklu Czas na taniec!. Gościem wieczoru będzie Joanna Sibilska – wykładowczyni historii baletu, która opowie między innymi o tym, jak rozwijał się polski balet, co wystawiano w czasach międzywojennych, jacy artyści podbijali wtedy Warszawę i zagranicę oraz jakie spektakle stały się wydarzeniem. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

 

Historia polskiego baletu jest szalenie ciekawa. Zwłaszcza okresu międzywojennego, choć ta jest najmniej znana. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, dyrekcję Opery Warszawskiej objął Emil Młynarski, doskonały dyrygent i świetny manager, nowocześnie myślący o teatrze, a także o balecie. Polski balet wiele mu zawdzięcza. Mało kto wie, że to właśnie Emil Młynarski namówił Karola Szymanowskiego na skomponowanie Harnasiów. Wprowadził też na scenę wiele polskich baletów.

 

Wstęp wolny.

 

Joanna Sibilska –  wieloletnia wykładowczyni historii baletu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie, doktorantka Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, absolwentka poznańskiej Szkoły Baletowej, leningradzkiego konserwatorium, gdzie otrzymała dyplom historyka i krytyka baletowego oraz pedagoga korepetytora. Pracowała w Muzeum Teatralnym, jest autorką haseł biograficznych w Polskim słowniku biograficznym i Słowniku biograficznym teatru polskiego oraz tekstów dotyczących historii baletu publikowanych w kwartalnikach: „Taniec”, „Pamiętnik Teatralny”, jak i w programach baletowych, m.in. Teatru Wielkiego w Warszawie i in. Była głównym specjalistą ds. zbiorów baletowych w Teatrze Wielkim w Warszawie.

 

 

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia