ENG
A A A
 maj 2019 

Warszawa/Centrum Sztuki Tańca 2019/Kino Tańca/„Focus na taniec”: „Nothing Matters When We’re Dancing” – reż. Maia Elisabeth Sørensen, „Gulliver. A Giant in the Bijlmer” – reż. Juliette Stevens, „Od świtu do zmierzchu” – reż. Olga Clarke

21 lutego 2019 | godz. 19:00 | Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

Film tańca/o tańcu

W ramach cyklu Kino Tańca w 2019 roku Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza na spotkania z filmami dokumentalnymi o tańcu, które będą prezentowane pod hasłem Focus na taniec. Program ten  koncentruje na tańcu w przestrzeniach życia prywatnego i społecznego. Prezentuje wielość perspektyw i ludzkich doświadczeń, w których taniec wykracza poza sferę sztuki, stając się drogą życia, źródłem tożsamości i więzi międzyludzkich, narzędziem kształtowania rzeczywistości.

 

Filmy dokumentalne, które znalazły się w programie tego wieczoru, to zderzenie trzech odmiennych społecznych perspektyw, oraz szeregu indywidualnych narracji, w których taniec staje się przestrzenią wolności i sposobem na życie. Kuratorką cyklu jest Regina Lissowska-Postaremczak.

 

Program:

 

Nothing Matters When We’re Dancing / PREMIERA POLSKA

Reż. Maia Elisabeth Sørensen | Dania | 2017 | 23 min

 

Gulliver. A Giant in the Bijlmer / PREMIERA POLSKA

Reż. Juliette Stevens | Holandia | 2018 | 25 min

 

Od świtu do zmierzchu

Reż. Olga Clarke | Polska, Jamajka | 2014 | 13 min

 

Olga Clarke

Polska reżyserka dokumentalna, kulturoznawczyni specjalizująca się w kulturze Karaibów i Afryki Zachodniej. Należy do Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego i Caribbean Studies Association. Absolwentka DOK Pro Wajda School, otrzymała Nagrodę Młoda Polska w 2013 w dziedzinie sztuki wizualne. Publikowała w „Vice Magazine”, „Le monde diplomique” i „Krytyce Politycznej”. Robiła zdjęcia w Nigerii i na Jamajce. Organizatorka Dnia Nigerii.

 

Regina Lissowska-Postaremczak

Teatrolog, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkiem Dance Films Association.

 

***

 

Nothing Matters When We’re Dancing

Reż. Maia Elisabeth Sørensen | Dania | 2017 | 23 min

PREMIERA POLSKA

Trailer: https://vimeo.com/225532466

 

Nothing Matters When We’re Dancing to filmowy portret trojga Duńczyków – Nicolaja, Anamet i Grace – którzy kochają tańczyć. Uczestniczą oni w ogólnokrajowym projekcie Ta’ fat om dansen w ramach różnych programów. W dokumentalnym filmie poznajemy troje głównych bohaterów w studio i w ich codziennym życiu – dzielą się z nami tym, co taniec znaczy dla nich i dlaczego nic się nie liczy, kiedy tańczą. Ich portrety są przykładem tego, jak taniec jako forma sztuki może zmieniać życie i stwarzać przestrzeń dla najważniejszych międzyludzkich relacji – jak sztuka jest niezbędna dla ducha.

 

Reżyseria i montaż: Maia Elisabeth Sørensen

Koncept, scenariusz i wywiady: Maia Elisabeth Sørensen,  Anna Marie Krarup i Kristoffer Engholm Aabo

Zdjęcia: Kristoffer Engholm Aabo

Dźwięk: Toke Gelardi

Produkcja: Maia Elisabeth Sørensen: Anna Marie Krarup Dansehallerne Ta’ fat om dansen

Muzyka: Magnetic Fields i in.

Występują:  Nicolaj Vitthøft Kamph Rasmussen, Anamet Magven, Grace Bulawin, oraz: Hans Peder Lund, Samuel André Tinggaard, Yasmin Jørgensen Hweidi, Katja Kamph Rørbye, Merete Dam, Gunilla Lind, Mads Næsborg Jensen, Students & teachers from Fjordskolen Hedevang, Gundsømagle, Malvin Magven, tancerze z Dansekapellet’s 60+ team, tancerze z Dance Lighthouse ROK’s Youth Coming Up, team, uczniowie i nauczyciele z Tornhøjskolen, Aalborg Øst

 

 

Gulliver. A Giant in the Bijlmer

Reż. Juliette Stevens | Holandia | 2018 | 25 min.

PREMIERA POLSKA

Trailer: https://vimeo.com/252179280

 

Choreografka i nauczycielka tańca Susanne Marx, we współpracy z władzami miasta i zespołem tanecznym ICK, zainicjowała innowacyjny taneczno-edukacjny projekt Gulliver, a Children’s Revolution. Projekt nawiązuje do Podróży Gullivera i opowieści o ludzie Liliputów, którzy walczą przeciw olbrzymowi. Marx i uczniowie lokalnych szkół podstawowych Crescendo i Bijlmerdrie przyglądają się swoim marzeniom i wyobrażeniom idealnego świata i życia w ubogiej dzielnicy Amsterdamu, Zuidoost. To pierwsze spotkanie dzieci z tańcem współczesnym. W fizycznych scenach dzieci rozpoczynają swoją szczerą walkę z olbrzymem, w którego rolę wciela się tancerz, Christian Guerematchi. Reżyserka filmów dokumentalnych Juliette Stevens przygląda się temu procesowi, od pierwszych  przygotowań, po uroczysta premierę w Bijlmer Parktheater. W filmie Gulliver. A Giant in the Bijlmer łączy trudną społeczną rzeczywistość z dziecięcymi marzeniami i pragnieniami.

 

Reżyseria, zdjęcia i montaż: Juliette Stevens
Choreografia: Susanne Marx
Produkcja: Moving Portraits
www.movingportraits.nl
Występują: Susanne Marx, Christian Guerematchi, uczniowie i nauczyciele szkół Crescendo i Bijlmerdrie.

 

 

Od świtu do zmierzchu

Reż. Olga Clarke | Polska, Jamajka | 2014 | 13 min

 

Rifical Team to grupa dancehallowych tancerzy ulicznych z Kingston na Jamajce. Dancehall wywodzi się z muzyki reagge. Z artystami takimi jak Vybz Kartel, Bounty Killer, Ding Dong, dancehall to muzyka, taniec i kultura. Rifical Team jest jedną z kilku dancehallowych zespołów w Kingston, tworzących kroki tego tańca. Wielu tancerzy z całego świata – Francji, Polski, Danii, Szwecji i Japonii przybywa do Lynhoustroad – siedziby Rifical Team – by uczyć się od tancerzy ulicznych. Film pokazuje, jak pasja do muzyki i tańca wzrasta od dzieci do dorosłych. To taniec od świtu do zmierzchu. Taniec jako styl życia.

 

Zdjęcia, montaż i reżyseria: Olga Clarke (Matuszewska)

Występują: Rifical Team
Muzyka: Aidonia - Buss dem Head, Vybz Kartel - Blackberry, Vybz Kartel - Nuh Play Roun Wid Fyah  (Raw)

 

----------------------

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba 2019: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa
Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu 2016 i 2019: Mazowiecki Instytut Kultury

 

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, sekcja Tańca i Baletu

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

 

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu
https://www.mik.waw.pl/
Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa
Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.

 

 

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia