ENG
A A A
 maj 2019 
Sopot/Teatr Boto/Sopockie Konsekwencje Teatralne – pokaz nagrodzonych spektakli: Sławek Krawczyński, Anna Godowska „Hamlet. Sen”

Sopot/Teatr Boto/Sopockie Konsekwencje Teatralne – pokaz nagrodzonych spektakli: Sławek Krawczyński, Anna Godowska „Hamlet. Sen”

17 lutego 2019 | godz. 19:00 | Sopot: Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B

Pokaz spektaklu

Teatr Boto zaprasza na pokaz spektakli nagrodzonych w ramach Sopockich Konsekwencji Teatralnych 2018. Nagrodę Dużej Konsekwencji Tearalnej zdobył spektakl Hamlet. Sen na podstawie tragedii Szekspira, w reżyserii Sławka Krawczyńskiego i choreografii Anny Godowskiej. Jest to spektakl solowy, który przedstawia wizję pośmiertnej wędrówki Hamleta przez jego własne dzieje. Projekt stanowi kontynuację prac artystyczno-badawczych Sławka Krawczyńskiego i Anny Godowskiej, poświęconych zastosowaniu technik pracy ze snami i nieświadomością w praktyce tańca i teatru. Badania te, rozwijane od 2004 roku do dzisiaj, dotyczyły przede wszystkim sztuki tańca. Hamlet. Sen jest pierwszym przedsięwzięciem w ramach tego długofalowego projektu, w całości skupionym na sztuce aktora.

 

Główna idea spektaklu wyłoniła się bezpośrednio z tekstu Szekspira, jako rozwinięcie mrocznej fantazji Hamleta, która pojawia się w jego wielkim monologu:


Umrzeć – usnąć –
Spać – i śnić może? Ha, tu się pojawia
Przeszkoda: jakie mogą nas nawiedzić
Sny w drzemce śmierci, gdy ścichnie za nami
Doczesny zamęt?

 

Słowa te wywołują skojarzenia, które wykraczają poza akcję tragedii. Jak zaklęcie otwierają nas na niepojętą rzeczywistość. W tej scenie Hamlet śni na jawie swoją śmierć. Jego przeczucia poddają w wątpliwość sens kluczowego pytania „być albo nie być”, ponieważ sugerują, że „nie być” może okazać się po prostu inną formą „być”. Na horyzoncie myśli Hamleta majaczy niepokojąca intuicja, iż nie ma wyjścia z gry, jaką jest ludzki los, bowiem życie tylko co do substancji, różni się od „drzemki śmierci“.
Na tym tle monologi Hamleta są jak błysk światła – oto świadomość, samotna pośród ziemskich złudzeń, mglistych celów i powszechnego uwikłania Ale to właśnie ona jest zalążkiem duchowego wyzwolenia.

Święto Snów / The Rite of Dreams

 

Hamlet. Sen
na podstawie Hamleta Williama Szekspira, inspirowany także Tybetańską księgą umarłych

 

Scenariusz, reżyseria: Sławek Krawczyński
Choreografia: Anna Godowska
Wykonanie: Borys Jaźnicki
Muzyka: Peter Łyczkowski

Premiera: 27 listopada 2017, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Produkcja: Stowarzyszenie Scena 96
Koprodukcja: Art Quarter Budapest

 

Spektakl został zrealizowany dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt realizowano dzięki wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego, w ramach programu VARP. Specjalne podziękowania dla Teatru Ochoty za pomoc w realizacji spektaklu.

 

Bilety w cenie 20-25 zł do kupienia tutaj.

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia