ENG
A A A
 styczeń 2020 

Gdańsk: TO-EN Butoh Company „CZERŃ. Odsłona III”

21 lipca 2019 | godz. 19:30 | Gdańsk: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25

Pokaz spektaklu

Czerń – najciemniejsza z barw
Przeciw-barwa
Miejsce tak ciemne, że niwelujące każdy odcień.
Pochłaniające światło.
Ta czerń, to czarny wiatr i czarne włosy.
Ta czerń, to czarne mapy z plamami czarnego złota.
To czarny las Aokigahara porastający zastygłą lawę.


***
Czerń jak czarna dziura zasysa.
Anihiluje, ale rozszerza i rozprzestrzenia.
Pociąga, wciąga, pcha.

Projekt CZERŃ realizowany jest w cyklu odsłon, stąd podtytuł. Każda odsłona to układ krajobrazów, gdzie katastrofy ekologiczne, naturalne czy ludzkie stają się poetycką strukturą. Roponośne złoża, cierpienie ptaka, pragnienie śmierci, szaleństwo – jak mroczna namiętność. Proste obrazy z czarnej gliny, piasku i ropy. Poszczególne odsłony, pozornie odrębne, zbudują ostatecznie odsłonę finalną – spektakl.

 

Koncept, wykonanie: TO-EN
scenografia i projekt świateł:
TO-EN
Kostium:
oluhi / Pani Ella
Dźwięk:
Krzysztof Pajka
Realizacja świateł:
Przemysław Kalemba / TO-EN

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

 

 

Po premierze TO-EN zaprasza również na inne wydarzenia w Gdańsku:

 

Warsztaty tańca butoh (24-24 lipca)

 

 

 

TO-EN jest tancerką butoh. Drogę artystyczną rozpoczęła w Szwecji, w zespole tańca butoh SU-EN Butoh Company, kierowanego przez artystkę i choreografkę SU-EN. W 2009 roku w Sztokholmie odbyła się solowa premiera TO-EN WHITE – biały. Premiera była jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. Obecnie artystka pracuje w Polsce, realizuje spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site-specific, improwizacje, warsztaty, wykłady. Ostatnie realizacje to spektakle Butoh Mon Amour, Desert Rose, Czerń, performance Miód, wielkoformatowa instalacja ze szwedzkim artystą Fredrikiem Wretmanem pt. Hikarimuji czy 3-miesięczny projekt warsztatowy dla osób 60+ zakończony spektaklem Ukryte wśród liści. TO-EN oznacza po japońsku „Ziemia-Ogród”, „Ogród-Ziemski” (EARTH-GARDEN) i jest imieniem artystycznym tancerki.

www.toenbutoh.com  

 

oluhi projektuje ubrania. Jej prace publikowano w magazynach „A4”, „Exklusiv”, „Machina”, „Machina Design”. Współpracowała z japońską agencją Dune, pokazywała kolekcje w Gallery Conceal, Shibuya, Tokyo. Brała udział w off fashion week (Łódź) oraz fashioner podczas Opener Music Festival (Gdynia). (...) każda jej rzecz przypomina mały kataklizm o wyszukanej formie i połamanej konstrukcji („Machina”, 1/2007). Ukończyła architekturę wnętrz na ASP w Krakowie.
instagram.com/oluhi_/
oluhi.tumblr.com

 

Krzysztof Pajka – muzyk, człowiek wielu talentów. Uczestnik akcji muzycznej Pepsi Faza – zwycięzca w kategorii na najlepszą kompozycję muzyczną. Jego twórczość była prezentowana w Radiostacji, miesięczniku „Machina” oraz TV VIVA Polska. Działał w ramach Sopockiej Sceny Off de BICZ jako autor i wykonawca na żywo muzyki do spektakli. Uczestniczył w projekcie POLIFONIA (książka, muzyka i film) oraz w wielu innych happeningowych koncertach i akcjach muzycznych jako członek zespołu Plac zabaw – Czemuś. Od 2010 roku stale współpracuje z TO-EN Butoh Company.

 

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia