ENG
A A A
 styczeń 2020 
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich. Na zdjęciu: Trzy kobiety i mężczyzna tańczą z rękami uniesionymi w górę i głowami odchylonymi do tyłu. Obraz jest nieco rozmazany, bo patrzymy pod słońce, które wpada do pomieszczenia przez ogromne okno w tle.

Warszawa/Muzeum POLIN: „Taniec po izraelsku” – spotkanie z cyklu „Żydowskie ABC”

17 lipca 2019 | godz. 18:00 | Warszawa: Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6

Dyskusja

Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie Taniec po izraelsku, które odbędzie sie w ramach cyklu Żydowskie ABC. O znaczeniu tańca w kulturze żydowskiej opowie rabinka Małgorzata Kordowicz, a dyskusję wokół podstawowych pojęć judaizmu i kultury żydowskiej prowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.

 

Uczestnicy spotkania poznają odpowiedzi na podstawowe pytania: 

 

W jakich sytuacjach i z jakich powodów tańczą Żydzi? Na czym polega specyfika tańca izraelskiego? Jakie jest jego znaczenie i funkcje podczas uroczystości religijnych?

 

Spotkanie będzie także okazją do praktycznego poznania podstawowych kroków tanecznych. Część warsztatową poprowadzi Monika Leszczyńska, instruktorka tańców izraelskich. 

 

Wstęp wolny.

 

Organizatorzy informują, że ze względu na przepisy pożarowe po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma też możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.

 

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Żydowskie ABC współorganizowanego z Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa. 

 

Współorganizator: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

 

Prowadzący:

 

Rabinka Małgorzata Kordowicz – absolwentka Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lektorka języka hebrajskiego na polskich uczelniach i redaktorka polsko-żydowskich periodyków. Jej polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci to pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem w Polsce od czasu II wojny światowej. W 2016 roku ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i, jako pierwsza Polka, została rabinką.

 

Monika Leszczyńska – instruktorka tańców izraelskich. Prowadzi regularne zajęcia z grupą Snunit (od 1998 roku). Od lat uczy stawiać pierwsze kroki w tańcu izraelskim podczas licznych warsztatów w całej Polsce, a jej uczniowie przekazują pasję tańca dalej w swoich grupach. Czerpie wiedzę od najlepszych instruktorów izraelskich, takich jak: Moshiko Halevy, Shmulik Govari, Gadi Biton, Rafi Ziv, Dudu Barzilay. Organizuje też w Polsce międzynarodowe warsztaty tańca izraelskiego. Jest oddana idei tańca, który łączy. Przekonana, że bezcenną radość ruchu można odnaleźć w każdym wieku i momencie życia.

 

Piotr Kowalik – absolwent Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Podyplomowych Edukacji Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórca żydowskich Szkół Lauder-Morasha w Warszawie, wieloletni nauczyciel i zastępca dyrektora ds. programu żydowskiego tych placówek. Autor programów szkolnych i podręczników do nauczania kultury i historii żydowskiej. Główny specjalista ds. judaistyki i metodyki w Muzeum POLIN.

 

 

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia