ENG
A A A
 styczeń 2020 

Połczyn-Zdrój/Festiwal „Na bosaka” 2019: Małgorzata Haduch „Kiedy rozgrzewam szkło, na chwilę staje się ledwo zapowiadające się ciekłe”

24 lipca 2019 | godz. 19:00 | Połczyn-Zdrój: Centrum Kultury w Połczynie Zdroju, ul. Parkowa 4

Pokaz spektaklu

W ramach Festiwalu Na bosaka 2019 odbędzie się spektakl Kiedy rozgrzewam szkło, na chwilę staje się ledwo zapowiadające się ciekłe w choreografii Małgorzaty Haduch i w wykonaniu Agnieszki Jaśkowskiej-Konopki.

 

Istotą spektaklu jest uchwycenie wyczerpania fizycznego i psychicznego spowodowanego czekaniem. Źródłem tworzenia choreografii był wiersz autorstwa Małgorzaty Haduch, Kiedy czekam usycham, który stał się zaczynem ruchu i scenografii. Osobista historia została zapisana w poemacie, który po 7 latach od napisania, zinterpretowała tancerka Agnieszka Konopka, tworząc świat już wspólny dla choreografki i tancerki. Jednym z wątków tej pracy twórczej była wspólnota oczekiwania, która zrodziła się pomiędzy artystami poprzez prywatne doświadczenia. Ta jedność w czekaniu miałaby także dotyczyć relacji widza z osobami na scenie.

 

Muzyka, jak zwykle w przedstawieniach Haduch, ma wielką moc. Porywająca improwizacja free-jazzowa, grana przez Okyung Lee, Michiyo Yagi i Xu Fengxia została wykonana na festiwalu Music Unlimited w Wels w 2011 roku. Przez 7 lat nagrany utwór bezustannie inspirował choreografkę i doczekał się formy w ruchu i emocjach, które składają się na ten wzruszający obraz choreograficzny. Czyżby zaklęty we wszystkich warstwach tego procesu twórczego czas stawał się głównym bohaterem?

 

choreografia: Małgorzata Haduch

wykonanie: Agnieszka Jaśkowska-Konopka

muzyka: Okyung Lee, Michiyo Yagi, Xu Fengxia

reżyseria świateł: Filip Marszałek

tekst: Małgorzata Haduch

scenografia i kostiumy: Małgorzata Haduch i Katarzyna Firlej

 

Spektakl powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2018).

 

 

Tego samego wieczoru będzie także można zobaczyć ceniony spektakl Ewa i On w wykonaniu Iwony Olszowskiej i Pawła Koniora (więcej informacji).

 

***

 

Festiwal Na Bosaka od 2013 roku oferuje mieszkańcom miasta, uczestnikom warsztatów oraz gościom spoza Połczyna-Zdroju program wydarzeń takich jak pokazy filmowe, działania site-specific w przestrzeni miasta, wykłady. W tym roku, po raz pierwszy w ramach festiwalu, podczas dwóch wieczorów w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju widzowie będą mogli zobaczyć cztery profesjonalne spektakle tańca.

 

W programie festiwalu znajdą się także lekcje otwarte dla mieszkańców, pokazy powarsztatowe, widowisko taneczne w Amfiteatrze Zdrojowym, wydarzenia towarzyszące, wieczorne jamy taneczne z muzyką na żywo, prezentacje filmów tańca, wykłady, panele dyskusyjne i imprezy integracyjne.

 

Pełen program Festiwalu oraz wydarzeń towarzyszących znajduje się na stronie: www.polczynnabosaka.pl.

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia