ENG
A A A
 luty 2020 
Eric Andersen, fot. materiały organizatorów

Łódź/Festiwal Retroperspektywy 2019: Eric Andersen, Arti Grabowski „Fluxus na 10 rąk, 10 nóg i 10 głów”

24 sierpnia 2019 | godz. 19:00 | Łódź: Szklany Hall, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

Pokaz spektaklu

Festiwal Restroperspektywy 2019, organizowany przez Teatr CHOREA, zaprasza na spektakl na podstawie scenariuszy legendarnej grupy Fluxus, w wykonaniu dra Arti Grabowskiego oraz zaproszonych uczestników. Fluxus to (anty-)artystyczny, międzynarodowy ruch, rozwijający się w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, głównie w Stanach Zjednoczonych, Zachodniej Europie oraz Japonii.

Fluxus charakteryzował się znoszeniem granic między tradycyjnie pojmowaną sztuką a prozą życia. Artyści mieszali sztuki wizualne z poezją, muzyką, akcjami, obiektami, tworząc tym samym sztukę intermedialną. Fluxus był pełen poczucia humoru, czasem nawet ironii, ale mimo to przypominał dziecięcą radość, zabawę w sztukę, zabawę sztuką, sztukę zabawy. Ruch okazał się również trafną refleksją i ważnym głosem w dialogu o miejscu i roli sztuki.

 

Spektakl Fluxus na 10 rąk, 10 nóg i 10 głów powstaje jako współpraca mistrza z interdyscyplinarnym artystą, performerem i doktorem krakowskiej ASP, Artim Grabowskim. Wydaje się on stworzony do podjęcia tego dialogu, jako że sam chętnie sięga po improwizację, posługuje się humorem, ironią oraz dystansem do siebie i świata.


– Miałem przyjemność występować z Fluxusem kilkanaście lat temu. Cieszę się, że razem zrekonstruujemy 10 etuid performatywnych, zapraszając do udziału publiczność – mówi Grabowski. – Proste scenariusze staną się punktem wyjścia do nieco absurdalnych eksperymentów z dźwiękiem, ruchem i intermedialnością.

 

Twórcy: Eric Andersen, Arti Grabowski

czas trwania: 60 min

 

 

Eric Andersen – jeden z pierwszych artystów grupy Fluxus. Mieszka i pracuje w Kopenhadze. Działał jako jeden z prekursorów mail art. Jego prace często odczytuje się jako zalążki sztuki konceptualnej. W latach 70-tych XX wieku współpracował z duńską grupą artystów prowadzącą Galerie 38 i Kanal 2 w Kopenhadze, gdzie zapraszani byli również polscy artyści konceptualni – Jarosław Kozłowski i Jacek Tylicki. Andersen był częstym gościem krajów byłego Bloku Wschodniego. Już w 1966 roku wraz z grupą Fluxus prowadził 3-dniowy performance w Pradze. W Polsce wystawiał w Galerii Akumulatory 2 w Poznaniu, w Galerii Potocka w Krakowie i w Galerii Awangarda we Wrocławiu.

 

Arti Grabowski – artysta performance, video art, instalacji i frozen image. W swoich działaniach performatywnych oscyluje na granicy absurdu i ironii, łącząc je z witalnością i nieprzewidywalnością swojego zachowania; bawi się słowami, skojarzeniami oraz niedosłownością znaczeń; zaskakuje nagłą zmianą nastrojów; gra na emocjach, które z łatwością – w zależności od potrzeb – przeradza w śmiech, strach czy w dezorientację widza, by na koniec, w szczęśliwym finale, zaserwować mu „dobry klimat”. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zrealizował ponad sto działań – sugestywnych, pełnych humoru i zmysłu krytycznego. Ukończył Wydział Rzeźby na Krakowskiej ASP (Pracownia Intermediów, dyplom z performance). Obecnie doktor adiunkt na Wydziale Intermediów na Krakowskiej ASP.

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia