ENG
A A A
 luty 2020 

Lublin/XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Ramona Nagabczyńska „pURe”

13 listopada 2019 | godz. 19:00 | Lublin: Galeria Labirynt, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 5

Pokaz spektaklu

W ramach XXIII Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca odbędzie się spektakl pURe Ramony Nagabczyńskiej. Uwaga! Spektakl zawiera elementy nagości.

 

Solo Ramony Nagabczyńskiej przywołuje koncepcję ur-materiiTadeusza Kantora. Ur-materia to byt poprzedzający iluzję, autonomiczna preegzystencja samej przestrzeni teatru. Ur-materia jest kluczem, którym choreografka bada przestrzeń własnego ciała. Nagabczyńska wywraca na lewą stronę dotychczasowe pytanie o opresję, której poddawane jest ciało. Zamiast tego próbuje wskazać na żądania ciała, na jego sprawczość, zdolność do emancypacji i chęć ustanawiania własnego porządku.

 

Odwrócenie pytania o to, czego wymaga się od ciała, na pytanie o to, czego ciało chce z warstwy znaczeń przenosi je w sferę potrzeb, pragnień i wyobrażeń. Ur-materialna energia multiplikuje się: wypełnia przestrzeń sceny i przestrzeń organizmu. Cielesność jawi się nie jako drzemiąca, wyciszona i podporządkowana siła, ale forma aktywności, która porządkuje całą resztę.

 

choreografia, pomysł i wykonanie: Ramona Nagabczyńska
muzyka: Max Richter (rekompozycja Czterech pór roku Vivaldiego)
światła: Ramona Nagabczyńska i Maciej Połynko
produkcja: Teatr Maat w ramach Festiwalu Maat. Kantor Now!
premiera: 5 grudnia 2015
czas trwania: 30 min

 

Ramona Nagabczyńska – tancerka i choreografka pracująca na rynku polskim i międzynarodowym. Tańca się uczyła w Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie, w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w London Contemporary Dance School w Londynie. Wśród zespołów i artystów z którymi współpracowała jest: Polski Teatr Tańca, Fleur Darkin, Tom Dale, Lucy Guerin, Ula Sickle, David Wampach, Marysia Stokłosa, Kaya Kołodziejczyk, Sjoerd Vreugdenhil, Emma Martin, Rebecca Lazier, Junk Ensemble, Magda Szpecht, Paweł Althamer, Paulina Ołowska, Aneta Grzeszczykowska, Marta Ziółek, Alex Baczyński-Jenkins oraz Clod Ensemble, z którymi stale współpracuje od 2008 roku.

Ramona jest jedną z choreografek wspieranych przez apap Network, projektu finansowanego przez Kreatywną Europę i jest jedną ze współzałożycielek kolektywu Centrum w Ruchu

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia