ENG
A A A
 luty 2020 

Lublin/XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Krakowski Teatr Tańca „The Entrance”

15 listopada 2019 | godz. 19:00 | Lublin: Galeria Labirynt, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 5

Pokaz spektaklu

W ramach XXIII Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca odbędzie się spektakl The Entrance Krakowskiego Teatru Tańca w choreografii Ayrin Ersöz.

 

The Entrance to międzynarodowy projekt artystyczny, obejmujący współpracę pomiędzy choreografką Ayrin Ersoz (Turcja), liderami Krakowskiego Teatru Tańca – Pawłem Łyskawą i Erykiem Makohonem oraz związanymi z Teatrem tancerzami – Magdaleną Skowron, Pamelą Bosak i Mateuszem Ulczokiem, kompozytorem Sergejem Maingardtem (Niemcy) oraz artystą wizualnym Grzegorzem Martem (Polska).

 

The Entrance budowany jest wokół tematu kryzysu związanego z uchodźcami. Twórcy stawiają sobie za cel przeistoczenie humanitarnej troski w formę artystyczną, która rzuci światło na, często nie wyrażane jawnie, uprzedzenia dotyczące uchodźców. Problem wkraczania Innych w społeczeństwa rezonuje z historią i jest obecny od wieków. Artyści pytają, dlaczego nie nauczyliśmy się dotąd wprowadzania Innych w nasz świat? Spektakl The Entrance eksploruje to pytanie, angażując artystów z trzech państw: Polski, Turcji i Niemiec, a więc ukazując spojrzenia na ten sam temat z trzech różnych perspektyw, różnych, bo osadzonych w całkowicie odmiennych kontekstach społecznych, ekonomicznych, gospodarczych, politycznych i kulturowych.

 

Wstrzymując się od jakiejkolwiek formy reprezentacji, spektakl skupia się na nadziei, która motywuje do podjęcia wyczerpującej i niebezpiecznej podróży, kończącej się w wielu przypadkach tragicznie. Ta niczym niepohamowana, bezgraniczna nadzieja jest prawie niemożliwa do wytropienia w wysoko zindustrializowanym i zmodernizowanym życiu Zachodu. Rozumianą w ten sposób nadzieję odnaleźć można jedynie w liminalności tańczących ciał, w ich ogromnym pragnieniu tańca poddającym je ciągłym stanom wejścia i wyjścia z wiodącej choreograficznej struktury. Jak powiedział kiedyś Walter Benjamin „nadzieja jest nam dana w imię pozbawionych nadziei”.

 

choreografia: Ayrin Ersöz

muzyka: Sergej Maingardt
video: Grzegorz Mart
występują: Pamela Bosak, Magdalena Skowron, Paweł Łyskawa, Eryk Makohon, Mateusz Ulczok
producenci: Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca, Instytut Muzyki i Tańca

premiera: 26 października 2019
czas trwania: 50 min

 

Spektakl współorganizowany przez Instytutu Muzyki i Tańca, w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2019.

Spektakl współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia