
Fot. z materiałów organizatorów.
Fot. z materiałów organizatorów.
FURU Fundacja zaprasza na akcję performatywną OPEN IMPRO.01.LEKCJA POLSKIEGO, którą określa jako „subiektywny kanon literatury polskiej i gramatyka polska po fińsku na głos, ruch i akompaniament”. Pokaz jest pierwszym wydarzeniem z cyklu Open Impro, któremu patronuje taniecPOLSKA.pl. Open Impro jest cyklem improwizowanych spektakli z udziałem publiczności, podczas których artyści różnych dziedzin sztuki (taniec, muzyka, sztuki plastyczne, video art, teatr dramatyczny) wraz z zaproszonymi gośćmi (naukowcy, publicyści, teoretycy kultury, inżynierowie) podejmują próbę zbudowania własnej przestrzeni komunikacji, za każdym razem od nowa, w zderzeniu innych osobowości i środków ekspresji. Organizatorów ciekawi, w jaki sposób, w innej za każdym razem konstelacji dyskursów, wykonawcy budować będą przestrzeń porozumienia, jakie relacje powstawać będą pomiędzy tańcem a innymi „językami”.
Twórcy o akcji performatywnej OPEN IMPRO.01.LEKCJA POLSKIEGO:
„Zagłębimy się w temat filologii polskiej, śledząc specyfikę literatury polskojęzycznej oraz struktur gramatycznych. Doktor nauk humanistycznych dokona analizy – werbalnej lub niewerbalnej – rozmaitych dzieł literackich. Lingwistka fińskiego pochodzenia dokona porównawczej analizy gramatyki polsko-fińskiej, posługując się językiem niekoniecznie adekwatnym do tematu. Działaniu towarzyszyć będzie syjamski perkusista oraz elementy tańczące. Także widownia zachęcana będzie do aktywnego udziału w lekcji.”
Wystąpią:
Doktor nauk humanistycznych: Kajetan Mojsak
Lingwistka: Emmi Pollari
Jednoosobowy Duet Niewerbalny: Aleksandra Bożek-Muszyńska
Perkusista syjamski: Anna Ochman, Barbara Songin
OPEN IMPRO z jednej strony wpisuje się w obserwowaną w sztukach performatywnych fascynację procesem twórczym, improwizacją, działaniem nastawionym nie na efekt w postaci powtarzalnego w swej strukturze spektaklu, a na przyglądanie się sytuacji tworzenia w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony nowatorsko otwiera rzadko dotąd eksplorowane ścieżki poszukiwania inspiracji – pozwalając na spotkanie twórców różnych dziedzin sztuki oraz intelektów zajmujących się rozmaitymi dziedzinami wiedzy. Celem projektu jest poszukiwanie nowych środków ekspresji artystycznej, a także otwieranie sztuki na dyskurs naukowy, społeczny, polityczny i vice versa – zaprzyjaźnianie intelektualistów, teoretyków i praktyków różnych dziedzin życia z artystyczną wrażliwością i sposobem reagowania na rzeczywistość.
Organizator: FURU Fundacja /www.furufundacja.pl
Partner: SOLEC 44
Projekt dofinansowany jest przez m.st.Warszawa.