Wersja do druku

Udostępnij

W ramach III Butohpolis. Festiwalu Sztuki Butoh w zmienionej formule w dniach 23 kwietnia-25 kwietnia dostępny będzie pokaz on-line performansu FuDo – teraz robię butoh w wykonaniu Yumi Umiumare, znanej uczestnikom pierwszego festiwalu (2019) z niekonwencjonalnej wersji ceremonii herbaty. Performans będzie dostępny on-line przez 48 godziny, od 23 kwietnia o godz. 19.00, link do pokazu zostanie podany wraz z początkiem wydarzenia w trzech miejscach: na profilu festiwalu, w opisie całego Butohpolis, w opisie spektaklu.

 

 

Przypominamy, że ideą festiwalu jest „nowe butoh” i pytania o rozwój tej sztuki w XXI wieku. Organizatorzy starają się zaprezentować różne formy poszukiwań w tym zakresie i zadawać pytania o możliwość nowej estetyki butoh, bez utraty jego istoty. Każda edycja odnosi się do jej interdyscyplinarności i transnarodowości, by jednocześnie przyjrzeć się wpływom różnych kręgów kulturowych na jej uprawianie. 

 

O spektaklu:

 

Artystka  rzuca sobie wyzwanie, by uchwycić ducha butoh we współczesnym otoczeniu. „Fu” oznacza po japońsku wiatr, a „do” – ziemię. „Fudo” można określić jako klimat kulturowo-duchowy. Wszyscy staramy się odkryć własne „fudo”, które może być wpisane w nasze DNA, podczas gdy nasza tożsamość osobista i kulturowa nieustannie się ze sobą zderzają, gubią i otwierają na nieznane objawienia.

Choreografia i taniec: Yumi Umiumare

Muzyka: Ayako Fujii

 

Urodzona w Hyogo w Japonii Yumi Umiumare jest uznaną tancerką butoh i choreografką z Australii. Od 26 lat tworzy swój charakterystyczny styl. Jej prace były pokazywane na wielu festiwalach tanecznych, teatralnych i filmowych w Australii, Japonii, Europie, Nowej Zelandii, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Południowej, gdzie spotkały się z uznaniem krytyki i zdobyły kilka wiele nagród: australijskiego Green Room, Australian Council (stypendium 2015-16) oraz Green Room Awards, Geoffrey Milne Memorial Award za jej wkład we współczesną i eksperymentalną sztukę performansu. Yumi jest dyrektorką artystycznym festiwalu ButohOUT! w Melbourne.

 

https://www.yumi.com.au

 

*** 

 

 

Więcej o festiwalu

 

 

Organizator: Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”

Współorganizator: Teatr Limen Butoh

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa

Partner: Teatr Akt

Patronat medialny: Centrum Teatru i Tańca, Butohsfera, Fundacja Performa

Wsparcie medialne: portal taniecPOLSKA.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close