Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 6-17 sierpnia Pracownia Kuratorska oraz Fundacja Performat serdecznie zapraszają do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z rezydencją artystyczno-badawczą Karoliny Grzywnowicz realizowaną w ramach projektu Biopolis w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Wobec spowodowanego katastrofą ekologiczną masowego wymierania gatunków celem projektu Biopolis jest zdefiniowanie na nowo pojęcia odpowiedzialności za przestrzeń, którą dzielimy z innymi organizmami i poszukiwanie nowych sposobów współistnienia z nimi w obrębie metropolii.

 

Projekt obejmuje interdyscyplinarną konferencję naukową oraz trzy rezydencje artystyczno-badawcze. Do udziału w pierwszej z nich organizatorzy zaprosili Karolinę Grzywnowicz, artystkę multimedialną, która będzie pracowała na terenie uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego w Krakowie wraz z interdyscyplinarnym zespołem badawczym. Ostatnio ta artystka wspólnie z Agatą Siniarską stworzyła spektakl i instalację Druga natura.

 

Historia Ogrodu oraz procedury działania i narracje, jakie instytucja wytwarzała przez ponad dwieście lat swojego istnienia, będą punktem wyjścia dla ich działań. Poznając praktyki pracy i zarządzania przestrzenią w Ogrodzie, śledząc punkty przecinania się narracji naukowych, instytucjonalnych oraz ekologicznych z nim związanych, uzestnicy projektu będę poszukiwać nowych możliwości funkcjonowania w miejscu, które dzielimy z innymi gatunkami.

 

Zespół badawczy tworzą naukowcy i naukowczynie zajmujący się botaniką, historią instytucji botanicznych, krytyką instytucji kultury, nową humanistyką oraz dziedzinami pokrewnymi – Mateusz Borowski, Aleksandra Jach, Aleksandra Janus, Alicja Zemanek. W proces artystyczno-badawczy zaangażowani będą również pracownicy naukowi i techniczni związani z Ogrodem oraz wszyscy, którzy zechcą dołączyć do odbywających się codziennie, otwartych działań rezydencyjnych.

 

Projekt obejmuje wydarzenia towarzyszące rezydencji, w tym warsztaty choreograficzne z Aleksandrą Borys oraz z Aleksandrą Osowicz, projekcję filmu Donna Haraway. Story Telling for Earthly Survival poprzedzoną prelekcją Mateusza Borowskiego oraz oprowadzanie Karoliny Grzywnowicz po Ogrodzie Botanicznym UJ.

 

Program:

 

Otwarte spotkania zespołu badawczego

6-17 sierpnia 2019, godz. 16:00-18:00
Ogród Botaniczny UJ, ul. Mikołaja Kopernika 27, Kraków

 

Warsztaty choreograficzne z Aleksandrą Borys

10 sierpnia 2019, godz. 11.30 – 15.30

Ogród Botaniczny UJ, ul. Mikołaja Kopernika 27, Kraków

Więcej 

 

Warsztaty choreograficzne z Aleksandrą Osowicz

11 sierpnia 2019, godz. 11.30 – 15.30

Ogród Botaniczny UJ, ul. Mikołaja Kopernika 27, Kraków

Więcej

 

Projekcja filmu Donna Haraway. Story Telling for Earthly Survival poprzedzona prelekcją dr hab. Mateusza Borowskiego

16 sierpnia 2019, godz. 17.30
Collegium Śniadeckiego, ul. Mikołaja Kopernika 27, Kraków

 

Oprowadzanie Karoliny Grzywnowicz po Ogrodzie Botanicznym 

18 sierpnia 2019, 16:00
Ogród Botaniczny UJ, ul. Mikołaja Kopernika 27, Kraków

 

 

Pracownia Kuratorska (kuratorzy, kuratorki i producenci, producentki projektu): Zuzanna Berendt, Maciej Guzy, Agata Kwiatkowska, Witold Loska, Anna Majewska, Anna Olszak, Ada Ruszkiewicz, Wiktoria Tabak, Weronika Wawryk

kontakt: biopolis@fundacjaperformat.com

Pracownia Kuratorska: https://www.facebook.com/Pracownia-Kuratorska-314994949320060/

Fundacja Performat: https://www.facebook.com/pl.performat/

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

www.krakow.pl

ngo.krakow.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close