Na zdjęciu: Piotr Zgorzelski. Fot. Agnieszka Kozłowska
W grudniu Postacią miesiąca portalu taniecPOLSKA.pl jest Piotr Zgorzelski – tancerz, wodzirej, muzykant, etnolog, animator kultury, aktor offowy.
Od ponad 30 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na świecie. Autor internetowych lekcji tańca na kanale You Tube – Taniec Tradycyjny PL oraz założyciel pierwszej w Polsce Akademii Tańca Tradycyjnego.
Tańca uczył się bezpośrednio od wiejskich i miejskich tancerzy starszego pokolenia, jak również ze źródeł archiwalnych. Wypracował autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyką ludową.
Jest twórcą i propagatorem nowoczesnej formuły tańczenia tańców tradycyjnych określanej jako mazurek freestyle. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Dom Tańca (1994) i jego kilkuletnim prezesem.
Zachęcamy do zapoznania się z biogramem artysty w naszej bazie Ludzi tańca: Piotr Zgorzelski.