Instytut Teatralny zaprasza 8 listopada na Festiwal KONTRAKCJE – etos błędu. Ciała w niezgodzie. W programie znajduje się pokaz spektakli: Error 33 i KonsumpcJA oraz debata otwarta o tym, czy błąd może nas uratować.

Wersja do druku

Udostępnij

Festiwal KONTRAKCJE – etos błędu. Ciała w niezgodzie to wydarzenie performatywne i środowiskowe, które w przestrzeni Otwartej Sceny Instytutu Teatralnego połączy praktykę ruchu, refleksję społeczną oraz wspólnotowe doświadczenie widza. Jego głównym tematem jest błąd – jako zjawisko cielesne, artystyczne, polityczne i egzystencjalne. Jego celem jest refleksja nad tym, kto ma prawo do pomyłki i jakie są tego kulturowe i klasowe konsekwencje – w Polsce i w kontekście globalnym. Obecnie promuje się narrację rozwoju poprzez porażkę, szansę na zmianę, naukę przez doświadczenie. Ale to nie jest uniwersalna prawda – to przywilej. W krajach globalnego Południa, w realiach przemysłu tekstylnego, nie ma przestrzeni na błąd. Jedna pomyłka w pracy może oznaczać natychmiastową utratę dochodu i egzystencjalne wykluczenie – bez możliwości naprawy, drugiej szansy, bez systemu wsparcia.

Ten kontrast jest osią festiwalu, poruszając zagadnienia: kto ma prawo do błędu, a kto nie? Kiedy błąd jest aktem twórczym, a kiedy wyrokiem? Przez taniec i debatę organizatorzy pytają: co mówi o nas społeczeństwo, które pozwala tylko wybranym popełniać błędy? Jak błąd działa w ruchu scenicznym i jak działa w życiu?

W programie festiwalu znajdują się: pokaz spektaklu Error 33 (o celebracji niedoskonałości jako źródła zmiany), pokaz spektaklu KonsumpcJA (o opowieści o ciężarze nadmiaru i konsumpcjonizmu) oraz otwarta rozmowa twórców, gości i publiczności.

Organizatorzy zapraszają do wspólnego doświadczenia, w którym błąd nie jest porażką, ale początkiem zmiany.

Program

18.00–18.15 Wprowadzenie i program performatywny (libretta z pytaniami do widzów)
18.15–18.50 Spektakl Error 33
18.50–19.15 Przerwa techniczna
19.15–19.40 Spektakl KonsumpcJA
19.40–20.30 Debata otwarta Czy błąd może nas uratować?

Error 33

Spektakl Error 33 to podróż przez niedoskonałość – celebracja błędu jako początku zmiany. Tancerze w rytmie ruchu wypadają z grupy, gubią kroki, zatrzymują się, by za chwilę powrócić – już inni, bardziej świadomi. Błąd nie jest tu porażką, lecz impulsem: do refleksji, do wzrostu, do spojrzenia z nowej perspektywy. Każde załamanie rytmu, każdy zgrzyt, każda niezgodność w ruchu to język poszukiwania. Spektakl nie narzuca narracji – otwiera przestrzeń. Każdy widz może odnaleźć w nim własne lustro – walki z oczekiwaniami, momentów samotności i siły wspólnoty. To opowieść o odwadze w wychodzeniu ze strefy komfortu i o tym, że błąd może być początkiem czegoś piękniejszego niż perfekcja.

Realizatorzy:

Choreografia: Patryk Laudański
Obsada: Małgorzata Miklaszewska, Barbara Monka, Natalia Feret, Berenika Woś, Bruno Brzeski

KonsumpcJA

Spektakl KonsumpcJA to poruszająca opowieść o wpływie konsumpcjonizmu na jednostkę i społeczeństwo. Proces twórczy oparto na pracy ze stukilogramową stertą ubrań, symbolizującą nadmiar i ciężar materialnych dóbr. W procesie tancerze doświadczyli rzeczywistego obciążenia fizycznego i psychicznego, wynikającego z obecności zbędnych ubrań – szmat. Choć w ostatecznej wersji rekwizyty zostały usunięte, ich wpływ pozostał w jakości ruchu – ograniczonego i przytłoczonego, jakby niewidzialny ciężar wciąż krępował ciało. W spektaklu z pozoru lekki, swobodny ruch przeradza się w walkę o przestrzeń i oddech, odzwierciedlając mechanizmy społecznej presji, wyzysku i dążenia do posiadania. Finał przynosi symboliczne wyzwolenie z niewidzialnych więzów, pozostawiając widza z pytaniem – czy naprawdę musimy mieć tak wiele, by być wolnymi?

Realizatorzy:

Koncepcja, choreografia, reżyseria świateł: Wiktoria Frącz
Obsada: Barbara Jung, Jarek Piętka, Marysia Majewska, Marysia Nowak, Arisha Yaryhina

8 listopada, godz. 18.00
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
ul. Jazdów 1
Warszawa

Bilety: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Cena biletu na oba spektakle wynosi 35 zł.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close