Wersja do druku

Udostępnij

Dziś rozpoczyna się XXI edycja  Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji ROZDROŻE, podczas której widzowie obejrzą twórczość artystów z Francji i z Polski. Przypomniana zostanie sztuka  dwóch wybitnych twórców działających na pograniczu sztuk performatywnych i wizualnych: choreografki francuskiej Maguy Marin i polskiego reżysera i plastyka Tadeusza Kantora (którego rocznica stulecia urodzin będzie obchodzona w 2015 roku)  oraz prace  sytuujące się w kręgu inspiracji ich sztuką. W ramach festiwalu planowane są pokazy spektakli: Compagnie Maguy Marin, zespołu François Verreta, Teatru „Cinema” z Michałowic i warszawskiego Teatru „Academia”. Wszystkie prezentowane spektakle będą światowymi bądź polskimi premierami.  Ponadto w programie ja znalazły się są prelekcje, spotkania artystów z widzami oraz warsztaty  artystyczne prowadzone przez byłych aktorów Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora. Festiwal potrwa do 6 listopada.

 

Festiwal otworzy prelekcja dr Joanny Szymajdy na temat twórczości wybitnej francuskiej choreografki Maguy Marin w CSW (24 października godz. 18.00). Następnego dnia w  Teatrze Wielkim – Operze Narodowej o godz. 19.00 odbędzie się  pokaz  spektaklu BiT zespołu Compagnie Maguy Marin z Tuluzy w choreografii artystki (będzie to polska premiera tego przedstawienia). Spektakl ten pokazuje collage ludzkich zachowań, w którym istotną rolę odgrywają: rytm ruchu oraz interakcje sześciu tancerzy

                 

W CSW odbędzie się także  prelekcja francuskiego choreografa  François Verreta, w którego twórczości można dostrzec inspiracje płynące z twórczości Maguy Marin. François Verret jest jednym z najbardziej twórczych choreografów francuskich. Jego spektakle sytuują się na pograniczu tańca, teatru i performance art. Zespół Verreta założony w 1998 roku  prezentował spektakle w wielu krajach, w tym wiele razy na festiwalu w Awinionie. W Zamku Ujazdowskim odbędą się 2 premierowe pokazy spektaklu Central Europe (tytuł roboczy) zespołu Compagnie Francois Verret w choreografii François Verreta (5, 6 listopada). Podczas festiwalu ROZDROŻE 2014 dojdzie do przedpremierowych pokazów spektaklu otwierającego cykl przedstawień Rhapsodie demente (Obłąkańcza rapsodia). W spektaklu łączącym taniec, muzykę i instalację plastyczną wezmą udział artyści z Europy Zachodniej i Wschodniej. Przedstawienie tworzy collage obrazów wyrażających kondycję człowieka zdominowaną historią Europy Środkowej. Inspiracje czerpie m.in. z utworów Heinera Müllera, Swietłany Aleksijewicz i Wisławy Szymborskiej. Twórczość Verreta nigdy nie była prezentowana w Polsce. Po pierwszym pokazie Central Europe spektaklu odbędzie się spotkanie artystów z widzami.

        

Podczas festiwalu dojdzie do premiery spektaklu Strona po stronie warszawskiego TeatruAcademia” (29-30 października). Przedstawienie będzie prezentowane dwukrotnie w Teatrze „Academia”. Teatr „Academia” założyli w 1993 roku plastycy i scenografowie: Roman Woźniak i Marcin Jarnuszkiewicz. Przedstawienia teatru „Academia” łączą narrację wizualną z muzyką, ruchem i tańcem. Zespół występował na wielu festiwalach teatralnych w Polsce oraz w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Autorem scenariusza, scenografii oraz reżyserem spektaklu jest Roman Woźniak. Spektakl tworzy seria wspomnień dojrzałego mężczyzny przywołującego obrazy ważnych dla niego kobiet. Przedstawienie jest także impresją o przemijaniu, potrzebie piękna i wzruszeń. Estetyka spektaklu Teatru„Academia” może być porównywana z niektórymi przedstawieniami Maguy Marin.

            

Do udziału w festiwalu zaproszono także Teatr „Cinema” z Michałowic. Założony w 1992 roku przez plastyków i aktorów zespół jest jednym z najbardziej oryginalnych i cenionych polskich teatrów poszukujących, nawiązujących do tradycji polskiej i europejskiej awangardy teatralnej (m.in. do twórczości Tadeusza Kantora). Zespół występował na wielu festiwalach, m.in. w Niemczech, Szwajcarii i w Izraelu. Teatr z Michałowic dwukrotnie zaprezentuje w CSW spektakl Rewia ognia (27, 28 października). Podczas festiwalu odbędzie się jego premiera. Autorem, reżyserem i scenografem przedstawienia jest Zbigniew Szumski. Spektakl jest inspirowany prozą poetycką Edmonda Jabesa. Ukazuje  miłość dwojga młodych ludzi w kontekście holocaustu. Przestawienie operuje głównie ruchem i narracją wizualną.     

 

Program festiwalu uzupełnią: warszawska premiera filmu 1 + 1 = 0 w reż. Marie Vayssiere i  Stephane’a Nota (o warsztatach  Tadeusza Kantora w Charleville – Mezieres) oraz warsztaty dla aktorów prowadzone przez byłych polskich i francuskich aktorów Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora: Marie Vayssiere, Ludmiłę Rybę i Bogdana Renczyńskiego. Wspomniane przedsięwzięcia odbędą się w CSW.

 

Informacje o poszczególnych wydarzeniach:

 

Compagnie Maguy Marin: BiT

Prelekcja dr Joanny Szymajdy na temat twórczości Maguy Marin

Teatr Cinema: Rewia ognia

Teatr Academia: Strona po stronie

Marie Vayssière i Stéphane Not : 1+1=0 (film)

Compagnie François Verret : Central Europe

Marie Vayssière, Ludmiła Ryba i Bogdan Renczyński: Warsztaty postkantorowskie

 

HARMONOGRAM FESTIWALU

                        

Organizatorem festiwalu „Rozdroże 2014” jest Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Organizację festiwalu dofinansowano ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Instytutu Francuskiego w Warszawie. Partnerem i współorganizatorem pokazu spektaklu BiT Compagnie Maguy Marin jest Teatr Wielki – Opera Narodowa.

 

Więcej

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close