13 czerwca 2026 roku Opera Wrocławska zaprasza na premierę baletu Sen nocy letniej w choreografii Anny Hop. Nowa inscenizacja, przygotowana specjalnie dla zespołu Baletu Opery Wrocławskiej, łączy świat Szekspira z muzyczną wyobraźnią Feliksa Mendelssohna, przenosząc klasyczną historię w przestrzeń bliską współczesnym emocjom, relacjom i doświadczeniom młodych ludzi.

Wersja do druku

Udostępnij

Sen nocy letniej od wieków inspiruje twórców teatralnych, muzycznych i choreograficznych. W Operze Wrocławskiej historia ta powraca jako pełnowymiarowy spektakl baletowy, w którym język tańca staje się naturalnym sposobem opowiadania o tym, co zmienne, nieuchwytne i trudne do wypowiedzenia słowami.

W choreografii Anny Hop Sen nocy letniej nie jest odległą klasyką, ale żywą opowieścią o młodości, dojrzewaniu, pierwszych uczuciach i poszukiwaniu własnej prawdy. Część historii zostaje przeniesiona do świata współczesnego liceum, gdzie relacje między bohaterami nabierają nowej intensywności, a szekspirowski chaos uczuć staje się zaskakująco bliski dzisiejszej publiczności.

To spektakl, który z szacunkiem sięga do wielkiej tradycji, ale jednocześnie odważnie rozmawia ze współczesnością. Przeniesienie części historii do świata młodych sprawia, że klasyka przestaje być pomnikiem, a staje się żywym doświadczeniem — bliskim emocjom, pytaniom i wrażliwości dzisiejszej publiczności.

Agnieszka Franków-Żelazny, Dyrektor Opery Wrocławskiej

Twórczynią choreografii, reżyserii, libretta, koncepcji inscenizacji oraz koncepcji muzycznej jest Anna Hop. W jej interpretacji Sen nocy letniej staje się historią o pragnieniach, relacjach i o tym, co ujawnia się wtedy, gdy bohaterowie tracą kontrolę nad własnymi uczuciami.

Sen jest o ludzkich pragnieniach oraz o naturze uczuć i relacji. To droga do odkrywania tego, co w nas prawdziwe – poprzez zrzucanie masek i spotkanie z własnymi emocjami. Z chaosu wyłania się harmonia, z zawiłości prostota i prawda. Historia prowadzi do pozytywnego zakończenia, które w prawdziwym życiu nie zawsze jest oczywiste.

Anna Hop, choreografka, reżyserka, koncepcja inscenizacji

Muzyczną podstawą spektaklu jest twórczość Feliksa Mendelssohna – kompozytora, którego muzyka od XIX wieku pozostaje nierozerwalnie związana ze Snem nocy letniej. Wrocławska realizacja nie ogranicza się jednak wyłącznie do najbardziej rozpoznawalnych fragmentów partytury. Spektakl buduje szeroki muzyczny pejzaż, czerpiąc z różnych kompozycji Mendelssohna i tworząc z nich nową dramaturgiczną całość.

Choć te partytury pochodzą z XIX wieku, ich modułowa struktura pozwala nam opowiedzieć zupełnie nową, zaskakująco współczesną historię. Spektakl staje się szansą na doświadczenie genialnego kolażu, w którym tradycyjna forma ustępuje miejsca nowej dramaturgii.

Rafał Karczmarczyk, odpowiadający za kierownictwo muzyczne spektaklu

Za scenografię, reżyserię świateł i projekcje multimedialne odpowiada Małgorzata Szabłowska, która współtworzy świat zawieszony między codziennością a baśnią, jawą a snem, porządkiem a leśnym chaosem. Kostiumy zaprojektowała Katarzyna Rott, budując wizualną drogę od rzeczywistości współczesnej ku magicznej, migotliwej przestrzeni wyobraźni.

W świecie Snu nocy letniej prowadzę materię z naszego współczesnego, przefiltrowanego świata ku baśni – ku formom lekkim, migotliwym, niejednoznacznym. Kolor, faktura i ornament stają się językiem emocji, a wzór – śladem ukrytej tożsamości.

Katarzyna Rott, kostiumografka spektaklu

Realizatorzy:

Choreografia, reżyseria, koncepcja inscenizacji: Anna Hop
Scenografia, reżyseria świateł, projekcje multimedialne: Małgorzata Szabłowska
Kostiumy: Katarzyna Rott
Asystent choreografa: Piotr Stańczyk
Asystentka kostiumografki: Maria Pawlicka
Kierownictwo baletu: Małgorzata Dzierżon
Muzyka (dodatkowa kompozycja i aranżacja): Paweł Stuczyński

13 czerwca 2026 roku, godz. 19.00 – premiera
Opera Wrocławska
ul. Świdnicka 35
Wrocław

Kolejne pokazy:
14 czerwca 2026, godz. 18.00
16, 17, 18, 19 czerwca 2026, godz. 19.00

Bilety: Opera Wrocławska

Opera Wrocławska „Sen nocy letniej” – chor. Anna Hop. Fot. Wojciech Palacz

Opera Wrocławska „Sen nocy letniej” – chor. Anna Hop. Fot. Wojciech Palacz

Opera Wrocławska „Sen nocy letniej” – chor. Anna Hop. Fot. Wojciech Palacz

Opera Wrocławska „Sen nocy letniej” – chor. Anna Hop. Fot. Wojciech Palacz

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close