Bytom/ Wolność kocham i rozumiem!: „Propaganda.ucieleśnienie” – reż. i chor. Anna Piotrowska

Zdjęcie: Bytom/ Wolność kocham i rozumiem!: „Propaganda.ucieleśnienie” – reż. i chor. Anna Piotrowska

Wolność kocham i rozumiem!

Fundacja Wielki Człowiek i Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark zapraszają na wyjątkowe, interdyscyplinarne wydarzenie Wolność kocham i rozumiem!
Tematem przewodnim tego wieczoru będą rozważania nad śląskością, tożsamością i historią regionalną. Inspiracją do stworzenia wydarzenia była 100. rocznica Powstań Śląskich.

Wersja do druku

Udostępnij

W programie:

18:00 – wernisaż wystawy zbiorowej digital performance Niczyje
19:00 –  spektakl Propaganda.ucieleśnienie – reż. Anna Piotrowska

Zbiorowa wystawa digital performance Niczyje
Wystawa jest efektem warsztatów przeprowadzonych w 2021 roku przez Fundację Wielki Człowiek w Muzeum Śląskim. Inspiracją do powstania prac były rozważania nad losami Ślązaków podczas Powstań Śląskich. Artyści pod dyskusję poddali zagadnienia takie jak: tożsamość, granica, patriotyzm. Istotnym elementem była praca z materią digital performance, której to efektem są autorskie prace, tworzone w duetach zainicjowanych podczas warsztatów.

Opieka artystyczna: Katarzyna Zioło i Wojtek Kukuczka

Propaganda.ucieleśnienie
Inspiracją do stworzenia spektaklu była historia powstań śląskich i plebiscytu na Śląsku. Nie jest to jednak historyczna rekonstrukcja, a odpowiedź na pytanie: jak ekstremalne wydarzenia sprzed wieku rezonują dzisiaj w każdym z nas? Bohaterowie noszą imiona karabinów. Nie mają narodowości, ani nie przynależą do nikogo – są ideami i narzędziami aparatu władzy. Spotykają się w miejscu, w którym konieczne jest, aby w coś wierzyć i o coś walczyć. Postacie obnażają mechanizmy wojny i ścigają się w strategiach dowodzenia: wykorzystują zarówno spontaniczną samoorganizację, jak i działania taktyczne. Wytwarzają sytuacje zagrożenia, by rejestrować naturalne reakcje – ciało jest Bohaterem. Atakuje, ucieka, pamięta. Zapisuje traumatyczne historie w DNA i przekazuje je z pokolenia na pokolenie. Poznając losy rodzin śląskich, Ślązaków mówiących po polsku i Ślązaków mówiących po niemiecku, dochodzimy do wniosku, że nie istnieje historia uniwersalna. Wracamy do historii indywidualnych, które razem wcale nie tworzą jednolitego tła, ale bardzo zróżnicowany krajobraz. W wydarzeniach z przeszłości znajdujemy dane do wykreowania własnego świata, tworzymy nową opowieść na podstawie mechanizmów wpisanych w człowieczeństwo.

Spektakl z muzyką graną na żywo w wykonaniu członków zespołu Michał Stawiński Oberschlesien
Reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska
Asystent reżysera: Paulina Prokopiuk
Kreacja i wykonanie: Kamil Bończyk, Joanna Brodniak, Łukasz Szleszynski, David Tas, Katarzyna Zioło, Adam Zuber, Daniel Zych
Muzyka: Adam Jurczyński, Jakub Ogrodowicz, Tomasz Jagiełowicz
Reżyseria światła: Pawel Murlik
Koncepcja scenograficzna i kostiumowa: Anna Piotrowska
Produkcja: Łukasz Wójtowicz
Realizacja dźwięku: Jakub Ritter

Czas: 90 minut (bez przerwy)
Premiera: 5 grudnia 2020 w Teatrze Rozbark w Bytomiu
Wsparcie: dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa

Wstęp wolny – obowiązują zapisy mailowe pod adresem: k.staneczek@teatrrozbark.pl

Organizator: Fundacja Wielki Człowiek
Partnerzy: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Fundacja Rozwoju Tańca Eferte, Miasto Katowice, Województwo Śląskie

Zadanie współfinansowane z budżetu miasta Katowice
Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Śląskiego

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Bytom: Teatr Rozbark, ul. Kilara 29

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close