Gdańsk/X Gdański Festiwal Tańca: Krakowski Teatr Tańca „My|WY”

Zdjęcie: Gdańsk/X Gdański Festiwal Tańca: Krakowski Teatr Tańca „My|WY”

Fot. materiały prasowe.

Wersja do druku

Udostępnij

X Gdański Festiwal Tańca zaprasza na pokaz spektaklu My|Wy w wykonaniu Krakowskiego Teatru Tańca. Spektakl wyrasta z inspiracji polską techniką tańca współczesnego, spajającą polską tradycję ludową i przetwarzającą ją w specyficzny kod ruchowy. Ludowe inspiracje zarówno w warstwie muzycznej, jak i ruchowej przetworzone są we współczesną formę teatru tańca. Wykorzystywane są tradycyjne pieśni ludowe, wykonywane częściowo na żywo.  Nastroje społeczne posłużyły za punkt wyjścia do zastanawiania się nad specyfiką polskiej wspólnotowości. Twórcy zadają pytania, gdzie przebiega granica pomiędzy „za” i  „przeciw”, czy „tak” i „nie” to jedyne możliwe odpowiedzi na pytania/problemy stawiane przez lokalną i europejską rzeczywistość?

„Spektakl My|Wy to próba dialogu z tym, co jego twórczyniom i twórcom wydaje się konstytutywne dla nadwiślańskiej wspólnoty, która staje się ciekawsza – zarówno choreograficznie, jak i dramaturgicznie – jeśli spojrzy się na nią jako na opowieść nie tyle o Polsce, ile o mechanizmach działania samej idei communitas. Co ciekawe, w takiej perspektywie polska technika tańca współczesnego, (…) okazuje się dobrym narzędziem do opowiadania o świecie i tworzenia uniwersalnych narracji, niekoniecznie o Polakach.”

Alicja Müller, taniecPOLSKA.pl , 24 stycznia 2018

reżyseria i choreografia: Eryk Makohon

wykonanie: Paulina Dziuba, Monika Godek, Paweł Łyskawa, Filip Meyer-Lüters, Magdalena Skowron, Mateusz Ulczok, Katarzyna Węglowska-Jamroz, Katarzyna Żminkowska-Szymańska

muzyka: Michał Paduch

Śpiew: Paulina Dziuba

producent: Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca

współpraca: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA

premiera: 16 grudnia 2017

Spektakl realizowany w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017

czas trwania: 60 min.

Krakowski Teatr Tańca powstał w 2008 roku. Obecnie Teatr współtworzy tandem artystyczny Eryk Makohon i Paweł Łyskawa oraz grupa niezależnych tancerzy. Teatr swoich scenicznych wypowiedzi nie zamyka w artystycznym monologu, przeciwnie każdy kolejny spektakl to próba rozmowy z widzem. Stwarza przestrzeń wymiany myśli tancerzy, ich doświadczenia, a także miejsce wyzwania i rozwoju ich artystycznych osobowości. Proces, poszukiwanie, ruchowa i emocjonalna prawda oraz rozwój to najważniejsze pojęcia w słowniku grupy. Stąd właśnie pozytywna anachroniczność teatru, który rezygnuje z pracy projektowej, koncentrując się na wspólnym, długotrwałym poszukiwaniu w przeróżnych, czasem bardzo odległych dziedzinach, szukając często inspiracji także w polskiej tradycji teatralnej.

***

Gdański Festiwal Tańca to jeden z najważniejszych festiwali tańca współczesnego w Polsce i pierwszy w Trójmieście międzynarodowy festiwal tańca na skalę europejską. GFT jest jednocześnie kontynuacją i poszerzeniem formuły festiwalu Gdańska Korporacja Tańca, nawiązuje także do tradycji festiwali i zdarzeń promujących trójmiejskie środowisko taneczne, takich jak Bałtycki Uniwersytet Tańca czy Dance EXplosions. Na festiwal złożą się pokazy polskich i zagranicznych spektakli, międzynarodowy konkurs dla tancerzy Solo Dance Contest (dziewiąta edycjca), premiery młodych artystów oraz warsztaty.

Bilety: 10-40 zł

10 zł – zniżka na KARTĘ TANCERZA

15 zł – zniżka* na KARTĘ DUŻEJ RODZINY

20 zł – ulgowe* dla uczniów, studentów oraz seniorów

30 zł – zniżka* na KARTĘ DO KULTURY

40 zł

 

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Biuro Festiwalowe: gft@klubzak.com.pl i gft2@klubzak.com.pl

Akredytacje: pr@klubzak.com.pl

***

Organizatorem Gdańskiego Festiwalu Tańca jest Klub Żak, a Festiwal realizowany jest ze środków Miasta Gdańsk i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mecenasa Festiwalu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close